Arap Basınında Sınır Ötesi Yorumları

Arap Basınında Sınır Ötesi Yorumları

12 Askerin Şehit Düşmesinin Ardından Hükümetin Parlamentodan Aldığı Sınır Ötesi Operasyon Yetkisini Kullanabileceği Yönünde Sinyaller Vermesi, Arap Dünyasında da Büyük Yankı Uyandırdı.

Arap Basınında Sınır Ötesi Yorumları

Terör örgütü PKK'nın Hakkari'de bir sınır karakoluna yaptığı saldırıda 12 askerin şehit düşmesinin ardından hükümetin parlamentodan aldığı sınır ötesi operasyon yetkisini kullanabileceği yönünde sinyaller vermesi, Arap dünyasında da büyük yankı uyandırdı.

Mısır'da yayımlanan El Ahram gazetesi, Kuzey Irak'a düzenlenecek bir operasyonun terörü bitirmeyeceği yorumunu yaparak, "Problemi ortadan kaldırmak bir yana, böylesi bir operasyon bölgede yaşanan şiddeti ikiye katlayacaktır. Kuzey Iraklı Kürtler, operasyon durumunda Türkiye'deki 'amca oğullarına' verdikleri destekleri de arttıracaktır" diye yazdı.

Mısır'ın en büyük gazetelerinden El Ahram'da yayımlanan baş makalede ise şu ifadelere yer verildi:

"Kürt sorunun çözümü yalnızca Türkiye, İran ve Suriye'deki aşiret şeyhleriyle, halk temsilcileriyle oturup konuşmakla, isteklerini dinlemekle, ayrı bir devlet kurmak dışındaki taleplerine kulak vermekle gerçekleşebilir. Dileğimiz odur ki, Türk yetkililer, Kuzey Irak operasyonunu bir kez daha gözden geçirir, zira Irak zaten şiddeti ve savaş yaşıyor ve daha fazlasına ihtiyacı yok."

Suudi Arabistan'da yayımlanan El Watan gazetesi de, "12 Türk, 32 Kürdün ölümünden sonra bölgede savaş çanları çalıyor" başlığıyla duyurduğu haberde dün meydana gelen saldırının, Ankara ile Bağdat arasında esasen var olan gerginliği tırmandırdığı vurgulandı. Türk topçusunun saldırı sonrası Irak sınırındaki PKK hedeflerini bombaladığı belirtilen haberde Cumhurbaşkanı Gül'ün "Terörle mücadele için birlik olmalıyız" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Lübnan'da yayımlanan Essefir gazetesi ise PKK'nın dün düzenlediği saldırının ardından Türkiye'de fiilen savaş hazırlıklarının başladığını belirterek, Kürt liderlerin Türkiye'nin bölgelerinde düzenleyeceği bir saldırıya karşılık vermek için teyakkuza geçtiğini, Şam yönetiminin ise bölgede yeni bir krizin önüne geçebilmek için PKK'ya karşı önlemler alması konusunda Bağdat'ı uyardığını yazdı.

Londra'da yayımlanan Şarkul Evsat gazetesi ise Celal Talabani'ni başkanlığındaki Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) yetkilisi Molla Bahtiyar'ın "PKK ile aramızda ilişki yok, anlaşmazlık var" şeklindeki sözlerini başlığa taşıdı. Gazete ayrıca Molla Bahtiyar'ın, "Siyasi ve askeri faaliyetlerinde Kuzey Irak topraklarını kullandığı için PKK ile anlaşmazlık yaşıyoruz. IKYB PKK sorununu çözmek için çok uğraş verdi ancak bunu başaramadı. İran ve Türkiye PKK ve PEJAK'a destek veren tarafın biz

olmadığımızı kendi istihbarat raporlarıyla da biliyorlar ancak her iki ülke de bölgeye yönelik politikaları çerçevesinde bu tür iddiaları gündeme getiriyorlar" şeklindeki sözlerini okuyucularına duyurdu.

(SA-CY-CY-ÖZ-D)