Arap Alevilerinin 'Ğadir Humm Bayramı' Ankara'da Kutlanacak
Haberler » Güncel » Arap Alevilerinin 'Ğadir Humm Bayramı' Ankara'da Kutlanacak - Haber

Arap Alevilerinin 'Ğadir Humm Bayramı' Ankara'da Kutlanacak

Arap Alevilerin her yıl kutladığı son yıllarda Türkiye'deki Alevilerin de çeşitli etkinliklerle kutlamaya başladığı 'Ğadir Humm Bayramı' Ankara'da ilk kez kutlanacak.

Arap Alevilerinin 'Ğadir Humm Bayramı' Ankara'da Kutlanacak

Arap Alevilerin her yıl kutladığı son yıllarda 'deki Alevilerin de çeşitli etkinliklerle kutlamaya başladığı 'Ğadir Humm Bayramı' Ankara'da ilk kez kutlanacak.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Keçiören Şubesi tarafından organize edilen Ğadir Humm Bayramı'na ilişkin etkinlikler 3 Kasım 2013 Pazar günü Yenimahalle ilçesindeki Nazım Kongre ve Sanat Merkezi'nde yapılacak. Dört dilde davetiyenin gönderildiği etkinlik semah ekibinin töreniyle başlayacak ardından, geniş katılımlı bir konferans düzenlenecek.

DA TEMSİL EDİLECEK

Ğadir Humm'un anlam ve önemi çerçevesinde yapılacak konferansa Arap Alevilerinin yoğun olarak yaşadığı Antakya, Samandağ, İskenderun'dan kanaat önderleri katılacak. Konferansın konuşmacıları arasında dikkat çeken isimler ise İran'daki Sultan Sahak Ocağı'ndan Cavit Murtezaoğlu ve Türkiye 'de son dönemde çeşitli eylem ve etkinliklerdeki farklı görüş ve duruşlarıyla dikkatlerini üzerine çeken Anti-Kapitalist Müslümanlardan olacak. İran'daki Sultan Sahak Ocağı'ndan Cavit Murtezaoğlu, , Hüseyin Eriş, Nihat Yenmiş, Anti-Kapitalist Müslümanların önde gelen isimleri İhsan Eliaçık ile Kenan Çumurcu'nun, Ğadir Humm anlamı ve özellikle Suriye 'de gittikçe mezhep çatışmasına doğru yönelen son dönemdeki gelişmelere ilişkin görüşlerini açıklaması bekleniyor.

Etkinliğe özel olarak davet edilen ve bir geleneğin devam ettireni olarak Antakya Halk Ozanı Nihat Çay'ın da performansı ile sahne alması planlandı.

DÖRT DİLDE DAVETİYE

Dernek tarafından hazırlanan davetiye de dört dilde kutlama ifadelerine yer verildi. Türkçe'nin yanı sıra Arapça, Farsça ve Kürtçe olarak, "Ğadir Humm Bayramı Kutlu Olsun" denildi.

ĞADİR HUMM OLAYI NEDİR?

Arap Alevilerin her yıl kutladığı son yıllarda Türkiye'deki Alevilerin de musahiplik, kardeşlik ikrarı çerçevesinde ve çeşitli etkinliklerle kutlamaya başladığı Ğadir Humm Bayramı, Hz. Muhammed 632 yılında, Veda Haccı'nı tamamlamasının ardından yanında kalabalık bir toplulukla birlikte Medine'ye hareket etmesi sonrasında yaşanan bir olaydan kaynaklanıyor. Zilhicce ayının 18. günü Ğadir Humm olarak adlandırılan bölgeye vardığında Hz. Muhammed, ardından gelenleri etrafına toplayarak, "Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Allahım! Ali'yi seveni sev, ona düşman olana düşman ol" dediği aktarılırken, söz konusu konuşma hadis kitaplarında da sıkça yer alıyor. Bu sözlerin Hz. Muhammed'in kendisinden sonrası için Hz. Ali'yi vasi olarak işaret ettiği, Ali'ye biat edilmesini istediği şeklinde değerlendiren Arap Aleviler, bugün halen bu günü en önemli bayramları olarak kutluyor.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler