Aralarında Sakarya Vali Yardımcısının da Bulunduğu 26 Kişi Tutuklanma Talebi ile Mahkemeye Sevk Edildi

Aralarında Sakarya Vali Yardımcısının da Bulunduğu 26 Kişi Tutuklanma Talebi ile Mahkemeye Sevk Edildi

Sakarya'da Düzenlenen, Sakarya Vali Yardımcısının da Aralarında Bulunduğu 31 Kişinin Gözaltına Alındığı Çete Operasyonunda, Savcılıkta Sorgulamaları Tamamlanan 26 Kişi Tutuklanma Talebi ile Mahkemeye Sevk Edildi. Mahkemeye Sevk Edilenler Arasında Vali Yardımcısı Haluk Nuri Ballı da Yer Alıyor.

Aralarında Sakarya Vali Yardımcısının da Bulunduğu 26 Kişi Tutuklanma Talebi ile Mahkemeye Sevk Edildi

Sakarya'da düzenlenen, Sakarya Vali Yardımcısının da aralarında bulunduğu 31 kişinin gözaltına alındığı çete operasyonunda, savcılıkta sorgulamaları tamamlanan 26 kişi tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenler arasında Vali Yardımcısı Haluk Nuri Ballı da yer alıyor.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerinin, organize suç örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alınan ve aralarında bürokrat, siyasetçi ve iş adamlarının da bulunduğu 31 kişi, İstanbul Beşiktaş'taki Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Beşiktaş'taki Ağır Ceza Mahkemesi'nce başlatılan soruşturma kapsamında, 'ihaleye fesat karıştırmak', 'organize suç örgütü kurmak', 'sahte belge tanzim etmek', 'vergi kaçakçılığı', 'gasp', 'tehdit', adam kaldırma' ve 'dolandırıcılık' iddialarıyla ilgili olarak İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, İzmir, Bilecik ve Sakarya'da gözaltına alınan 31 kişinin sorguları tamamlandı.

Aralarında bürokrat, siyasetçi, iş adamı ile emekli polisin de bulunduğu 31 kişi, sabah saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında Beşiktaş'taki Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Savcılıktaki sorgulamaları tamamlanan 26 kişi tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edildi. Sakarya Vali Yardımcısı Haluk Nuri Ballı, örgüt üyesi olmak, dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilenler arasında Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ın yiğeni Rıdvan Duran ve örgütün lideri olduğu iddia edilen Ali Kaplan da bulunuyor.

OLAY

Mali Şube ekiplerinin 29 Mayıs gecesi Adapazarı Şeker Fabrikası'na düzenlediği baskında belge ve bilgisayarlara el konmuştu. Eş zamanlı düzenlenen operasyonda Sakarya Vali Yardımcısı H.N.B, eski Sakaryaspor Kulübü Başkanı M.G, fabrikanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet M. ile bürokrat, siyasetçi, iş adamı ve emekli polisin de aralarında bulunduğu 50'ye yakın kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların bazıları savcılığın talimatı üzerine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Operasyonun 1 yıllık takip sonucu gerçekleştirildiği vurgulanmıştı.

Kaynak: CHA