Arakan Haberleri

Arakan haber, Arakan son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Arakan - 30.06.2021
Arakanlı Müslümanlardan uluslararası topluma "Myanmar'daki cuntaya baskı yapın" çağrısı
Arakan Rohingya Birliği (ARU) uluslararası toplumdan, Myanmar'da darbeyle yönetime gelen cuntaya, Arakanlı Müslümanların etnik kökeniyle ilgili yanlış propaganda yapmaya son vermesi ve vatandaşlık haklarını iade etmesi konusunda baskı yapmasını istedi.
Arakan - 28.06.2021
Myanmar'da darbe yanlısı gruplar muhalifleri terör örgütlerine benzeterek karalamaya çalışıyor
Sosyal medya platformu TikTok'ta ismi belirsiz bir kullanıcının 8 Haziran'da paylaştığı ve şimdiye kadar 120 binin üzerinde izlenen videoda, devrik lider Aung San Suu Çii hükümetinin Arakan eyaletinde Müslümanlarla iş birliği yaptığı öne sürüldü.
Arakan - 21.06.2021
Son dakika haber | Myanmar ordusu geçen yıl çocuklara yönelik 1039 hak ihlalinde bulundu
Anadolu Ajansının bir kopyasını elde ettiği raporda Guterres, Arakan ve Kachin eyaletlerinde 12'si kız 790 çocuğun, Myanmar silahlı güçleri (Tatmadaw) ve Kachin ordusu tarafından zorla çalıştırıldığını ifade etti.
Arakan - 20.06.2021
Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanlar, örgün eğitim yetersizliğinden şikayetçi
Arakanlı Müslüman (Rohingya) insan hakları örgütleri ve uzmanları, Bangladeş hükümetini mültecilere Myanmar'a geri dönüşleri ve entegrasyonları için gerekli olan örgün eğitimi sağlamaya çağırdı.
Arakan - 18.06.2021
Bangladeş'ten BM Genel Sekreteri Guterres'e "Arakan krizinin çözümüne yardım edin" çağrısı
Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen, Myanmar'da kötüleşen siyasi durumun mültecilerin geri dönüşünü engellediğini belirterek, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'e, BM'nin Arakan krizinin çözülmesine yardım etmesi çağrısında bulundu.
Arakan - 10.06.2021
Deniz Feneri Derneği 2021 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini belirledi
Dernek, kurban organizasyonunda önceliği, mülteci kampları, savaş, doğal afet, kronik açlık ve yoksulluk bölgeleri ile yaşlılar, kimsesizler, dullar, yetimhaneler, okullar ve hastanelere verecek. Bu kapsamda Suriye, Filistin, Somali, Kenya, Yemen, Bangladeş ve Arakan ön planda tutulacak.
Arakan - 31.05.2021
Myanmar ordusu, etnik silahlı gruplarla ateşkesi bir ay daha uzattı
Myanmar ordusu 2018'den bu yana etnik silahlı gruplardan Arakan Ordusu, Ta'ang Ulusal Özgürlük Ordusu, Myanmar Ulusal Demokratik İttifak Ordusu, Karen Ulusal Birliği ve Kachin Bağımsızlık Ordusu ile ateşkes imzalamış ve barış görüşmelerine başlamıştı.
Arakan - 27.05.2021
Myanmar'da devam eden kriz ve çatışmalar ASEAN kararlarını gölgede bıraktı
Toplantıda Endonezya, Malezya ve Singapur liderlerinin açıkça ortaya koyduğu eleştirel tavır ve tüm ASEAN liderlerinin müşterek kararlarına rağmen Myanmar ordusunun insan hakları ihlallerine devam etmesi, ASEAN'ın Myanmar üzerinde beklendiği gibi bir yaptırım gücü uygulayamadığını ve General Hlaing'ın ASEAN'ı ciddiye almadığını gösteriyor. Bunun yanı sıra Tayland, Kamboçya, Laos ve Vietnam'ın şimdiye kadar darbeyi kınamamak suretiyle Myanmar askeri yönetimine bir nevi üstü kapalı destek vermesi, Hlaing'ın ASEAN'dan yana tedirgin olmamasını sağlıyor. Bu durum karşısında ASEAN, tıpkı 2017'de Arakan'da yaşanan insani krizde olduğu gibi yeni bir samimiyet imtihanında.
Arakan - 26.05.2021
BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır: "Arakanlı Müslümanların içinde bulunduğu kötü durumu unutmadık"
Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Myanmar'da katliamlardan kaçarak sığındıkları Bangladeş'te Cox Bazar bölgesindeki kamplarda yaşayan Arakanlı Müslümanlara yönelik, "Dünya Myanmar'dan vazgeçmedi.
Arakan - 25.05.2021
İnsan Hakları İzleme Örgütü, BM Genel Kurulunu Myanmar için harekete geçmeye çağırdı
BM bünyesindeki Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonunun 2019'daki değerlendirmesine yer verilen açıklamada, KBZ'nin 2017'de Arakan eyaletindeki Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) operasyon düzenleyen güvenlik güçlerine 4,7 milyon dolar bağışladığı, KBZ yetkililerinin soruşturulması ve insanlığa karşı suça yardımdan yargılanması gerektiği vurgulandı.
Arakan - 25.05.2021
Bangladeş'te Birleşmiş Milletler desteğiyle Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi açıldı
Bangladeş'in Cox's Bazar şehrinde, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arakanlı Müslüman (Rohingya) topluluğunun ortak çalışması ile Rohingya Kültürel Hafıza Merkezi (RCMC) açıldı.
Arakan - 18.05.2021
İsrail'in Mescid-i Aksa saldırıları Bursa'da protesto edildi
Bayındır, Filistin'in Filistinlilere ait olduğunu belirterek, "Nasıl ki Bosna Hersek, Suriye, Arakan ve Doğu Türkistan'da ki emperyal zulme dur dediysek, Filistin'de yapılan zulüm ve işgale de sessiz kalmayacağız.
Arakan - 13.05.2021
Yardımeli Derneği, ramazanda Türkiye ile 20 ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştı
Dernekten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 81 ilde şube, temsilci ve gönüllülerle, yurt dışında Gazze, Kudüs, Yemen, Bangladeş, Arakan kampları, Sudan, Somali, Çad, Uganda, Etiyopya, Moritanya, Pakistan, Afganistan, Irak, Suriye, Lübnan, Cerablus, İdlib, Kosova, Arnavutluk, Moğolistan ve Bosna Hersek'te partner ve temsilcilerle yardımlar ulaştırıldı.
Arakan - 13.05.2021
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Ramazan Bayramı mesajı Açıklaması
"Filistin ve Mescid-i Aksa tamamen özgür oluncaya kadar her bayram hüzünle geçecektir" Acı, hüzün ve gözyaşının kuşattığı dünyada bayramların biraz mahzun geçtiğine dikkati çeken Erbaş, şöyle devam etti: "Doğu Türkistan'dan Yemen'e, Arakan'dan Suriye'ye İslam coğrafyasının mazlum beldelerinden yükselen feryatlar kalbimizi derinden yaralamaktadır.
Arakan - 13.05.2021
Son Dakika | İçişleri Bakanı Soylu'dan Ramazan Bayramı mesajı Açıklaması
Bakan Soylu, mesajında, Musul'dan Kerkük'e, Mekke ve Medine'ye, Mekke ve Medine'den Kudüs'e, Urumçi'ye Afganistan'dan Arakan'a, İdlib'den Halep'e ve bin yıldır Müslüman yurdu olan Anadolu'dan, iftar sofrası kurulan her yere kadar aynı duygu, aynı dua ve aynı umutla, bir mübarek Ramazan Bayramı'na daha kavuşulduğunu belirtti.
Arakan - 11.05.2021
Myanmar'da ordunun protestoculara müdahalesinde şimdiye kadar 52 çocuk hayatını kaybetti
Arakan'da eski eyalet liderinin kızı gözaltına alındı Öte yandan askeri darbeden önceki Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) hükümeti zamanında Arakan eyaletinin siyasi lideri olarak görev yapan Nyi Pu'nun kızı Moe Hsan Suu Çii'nin gözaltına alındığı bildirildi.
Arakan - 09.05.2021
Hak-İş Genel Başkanı Arslan'dan Avrupa Günü mesajı Açıklaması
Arslan, "Daha iyi bir dünya için demokrasi, adalet, özgürlük, barış, insan hakları, çeşitlilik ve sürdürülebilir sosyal kalkınmayı hedefleyen AB, Filistin'de yaşananlara sessiz kalmakta, Suriyeli halkın yaşadığı insanlık dramına, Arakan'da yaşananlara karşı sessizliğini sürdürmektedir.
Arakan - 09.05.2021
Myanmar'ın Chin eyaletinde isyancılar, polis karakolunu ateşe verdi
Darbe karşıtı 2 silahlı grup, Myanmar ordusuna karşı ittifak kurdu Öte yandan Myanmar'ın Kayin eyaletinde faaliyet gösteren etnik silahlı gruplardan Arakan Ulusal Konseyi (ANC), darbe karşıtı bir diğer silahlı grup Karen Ulusal Bağımsızlık Ordusu (KNLA) ile güçlerini birleştirdiğini açıkladı.
Arakan - 06.05.2021
Myanmar'da Arakan Ulusal Partisi, askeri yönetimle iş birliğini bitirebileceğini açıkladı
KUALA Myanmar'da askeri darbenin ardından orduyu destekleme kararı alan Arakan Ulusal Partisi (ANP), talepleri yerine getirilmediği için askeri yönetimle iş birliğini sonlandırabileceğini bildirdi.
Arakan - 04.05.2021
Şanlıurfa'da ihtiyaç sahiplerine ramazan yardımı yapıldı
Vakıf olarak her yıl düzenli gıda yardımları yaptıklarını anlatan Kaplan, şunları kaydetti "Bu ramazan ayının başta Filistin'de, Suriye'de, Doğu Türkistan'da Arakan'da ve dünyanın diğer coğrafyalarda zulüm altında olan Müslümanların kurtuluşuna vesile olmasını diliyorum.
Arakan - 01.05.2021
Memur-Sen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü programını Ankara Şehir Hastanesi'nde düzenledi
1 Mayıs'ın herkese "İnsan emeğiyle hayatta kalır", "Dünya insan ve emeğiyle hayat bulur" sözlerini hatırlatması gerektiğini vurgulayan Yalçın şöyle konuştu: "İsrail'in Filistin zulmü, Filistinlilere yaşattığı terör, Çin'in Doğu Türkistanlılara soysuzluğu ve soykırımı hem insanı hem de insanlığı yok etmeyi hedefleyen utanç suçlarıdır. Suriye'de, Arakan'da, Yemen'de ve dünyanın birçok bölgesinde insan için emek vermek yerine insan hayatına son vermek suçları işleniyor.
Arakan - 28.04.2021
Yardımeli Derneği, Arakanlılar için inşa ettiği bambu evleri teslim etti
Yardımeli Derneği, Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanların yaşadığı kampta, "Arakan Evim Projesi" kapsamında inşa ettiği bambu evlerin 3'üncü etabını tamamlayarak ailelere teslim etti.
Arakan - 27.04.2021
BM: Etiyopya'nın kuzeyinde, Arakan'da 2017'deki sistematik tecavüzlerin benzeri yaşanıyor
BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM), Etiyopya'da hükümet ile yerel güçler arasında çatışmaların yaşandığı ülkenin kuzeyinde bulunan Tigray bölgesinde, tıpkı 2017'de Myanmar'ın Arakan eyaletinde olduğu gibi kadınların "kasıtlı, sistematik ve etnik temelli tecavüze" maruz kaldığını belirtti.
Arakan - 27.04.2021
Dünyadaki 2,5 buçuk milyar çocuğun en az 1 milyarı yetim ve öksüz
Savaş, yoksulluk, insan eliyle gerçekleşen afetler, yetersiz beslenme, salgın hastalıklar ve tıbbi yetersizlikler nedeniyle çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerini tamamlayamadığı ve haklarının bir bir yok edildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bugün sayıları yüz milyonları aşan yetimlerimiz savunmasız, korumasız ve karamsar bir pencereden dünyanın sisli manzarasını seyretmekte. Henüz geç olmadan, insanlığı Suriye'de kendi devleti tarafından yetim bırakılmış çocuklara şemsiye olmaya, Doğu Türkistanlı çocukların sesini duymaya, Filistin'de öz yurdunda parya olan çocukların yanında olmaya, Arakan'da yıllar yılı vatansızlık ve göçebeliğin karanlığında kaybolan çocukları görmeye velhasıl dünyayı 400 milyon yetime hami olmaya davet ediyoruz.
Arakan - 26.04.2021
TİKA, Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların yaşadığı Cox Bazar'daki kampta 1000 aileye yardım paketi dağıttı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), "Erenler Sofrası Ramazan Programı" kapsamında, Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların yaşadığı Cox Bazar'daki 16 No'lu kampta 1000 aileye yardımda bulundu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Arakan Haberleri | Arakan Haber - Haberler - Sayfa 2 - Arakan haberleri, son dakika arakan haber ve gelişmeleri burada. Türkiye Diyanet Vakfı, Uganda'daki 1 milyon 200 bin kişiye kurban eti ulaştıracak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 27.10.2021 20:40:32. #1.14#

title