Araban'da Sarımsak Ekimine Başlandı

Araban'da Sarımsak Ekimine Başlandı

Gaziantep'in Araban ilçesinin ekonomisine önemli katkı sağlayan sarımsak ekimi başladı.

Araban'da Sarımsak Ekimine Başlandı

Araban ilçesinin ekonomisine önemli katkı sağlayan sarımsak ekimi başladı.

Araban Ovası'nda, sarımsak yetiştirmede öncü köylerinden olan Köklüce, Yolveren, Dağdancık, Körhacıobası ve Ziyaret köylerindeki üreticiler sarımsak ekimine başladı. Ziyaret Köyü çiftçilerinden Hüseyin Doğan, "Türkiye'nin en kaliteli sarımsağının yetiştiği bölgelerden birisi olan, ülke ve ilçe ekonomisine önemli katkı sağlayan Araban sarımsağının Araban Ovası'nda dikimine başladık. Geçmiş yıllarda olduğu gibi dikim öncesinde tarım işçileri tarafından sarımsak başını oluşturan dişlerin tek tek temizlenerek ayrıştırılmasıyla elde edilen tohumluk tane sarımsaklar önceden sürümü yapılarak hazırlanan tarlalara biz üreticilerin kontrolünde tarım işçileri tarafından dikimine başladık" dedi.

Sarımsak ekimi sezonunun Arabanlı çiftçilere hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini dileyen Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, "Araban Ovası'nda yetişen ve ülkenin her bölgesinde pazar bulan meşhur Araban sarımsağının ekim sezonunda sarımsak tohumlarının üreticilerimizin kontrollerinde bilinçli tarım işçileri tarafından tek tek temizlenerek daha önceden ekim için hazırlandı. Tarlalara ekimi tecrübeli sarımsak üreticilerimizin kontrollerinde yapıldı. Araban sarımsağının yurt genelinde pazar sıkıntısı olmadığını ve sarımsak hasadının yapıldığı dönemde tüm yurt genelinde rahatlıkla pazar bulan meşhur Araban sarımsağı üretimi ile hem ülke hem de ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Araban Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2012 yılında bin 800 dönüm olarak gerçekleşen sarımsak ekimi gerçekleştiğini, 2013 yılında da 2 bin 500 dönüm civarında ekim yapılacağı bilgisini verdi. - GAZİANTEP