Apo Posteri Açan Türk-Alman Vatandaşna 4 Yıl Hapis

Apo Posteri Açan Türk-Alman Vatandaşna 4 Yıl Hapis

Diyarbakır'da Tarihi Surlara Çıkarak, Burada Terör Örgütü Lehine Slogan Atan ve Örgüt Elebaşısının Posterini Açan Türk-Alman Vatandaşı İnci Zeynep Graf, 4 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı.

Apo Posteri Açan Türk-Alman Vatandaşna 4 Yıl Hapis

Diyarbakır'da tarihi surlara çıkarak, burada terör örgütü lehine slogan atan ve örgüt elebaşısının posterini açan Türk-Alman vatandaşı İnci Zeynep Graf, 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Graf hazır bulundu. Sanık Graf, savunmasında, terörü savunmadığını, tam tersine barışı, birliği ve özgürlüğü savunduğunu söyledi. Örgütle resmi bir bağlantısının olmadığını ifade eden Graf, "Diyarbakır uygun bir yer olduğu için Diyarbakır'da bu eylemi yaptım. Benim örgütle resmi bağlantım yoktur ancak internet sitemde yazılarım yayınlanıyor" dedi. Graf, daha sonra 29 sayfadan oluşan yazılı savunmasını mahkemeye sundu. Sanık avukatı da

müvekkili Graf'ın gerçekleştirdiği eylemin düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini talep etti.

Savcı, mütalaasında, sanığın Türkiye ve Almanya vatandaşı olduğunu, Almanya'da ikamet ettiğini, "Özgür kadın" isimli internet sitesinde, terör örgütü propagandası içeren yazılar yazdığını, terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın zehirlendiği iddiaları nedeniyle eylem yapmak üzere Diyarbakır'a geldiğini belirtti. Sanığın, Mardinkapı semtindeki surların üzerine çıkarak burada terör örgütü elebaşısının posterini havaya kaldırıp, örgüt lehine slogan attığı kaydedilen mütalaada, "Sanığın ayrıca savunmasında

da terör örgütü PKK'nın propagandasına devam ettiği anlaşılmakta. Sanığın 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçundan cezalandırılması talep olunur" ifadelerine yer verildi.

Mahkeme heyeti, verilen kısa bir aranın ardından, sanık Graf'ın, Terörle Mücadele Kanunu'nun, 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, sanığın yargılama sürecinde de aynı yöndeki tutum ve davranışlarını sürdürdüğü, pişmanlığını gösteren herhangi bir davranışta da bulunmadığı için cezasında indirim uygulanmamasını kararlaştırdı.

(AŞ-AŞ-GS-Y)

Kaynak: İHA