'Apiterapi' Uzmanları Kayseri'ye Geliyor - Haberler
Haberi Paylaş

"Apiterapi" Uzmanları Kayseri'ye Geliyor

AA - Haberler | Yerel

1.Uluslar arası Katılımlı Bal ve Bal Arısı Ürünleri Kongre, Fuar ve Çalıştayı'nda 18 ülkeden uzmanlar katılacak.

1.Uluslar arası Katılımlı Bal ve Bal Arısı Ürünleri Kongre, Fuar ve Çalıştayı'nda 18 ülkeden uzmanlar katılacak.

Erciyes Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, 22-26 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak olan 1. Uluslararası Katılımlı Bal ve Bal Arısı Ürünleri Kongre, Fuar ve Çalıştayı'nın kongre ortaklarının Uluslararası Gıda Fonu (FAO), Orman ve Su Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Kongreye 18 farklı ülkeden 80 bildiri ile başvuruda bulunuldu. Tıp Fakültesi, Ezacılık Fakültesi, Gıda Mühendisliği, Biyoloji ve Kimya Bölümleri, Ziraat Fakültesi Bölümleri, Araştırma Enstitüleri'nden bilim adamları ile bal ve arı ürünleri firmaları ve arıcılar katılmak üzere başvuruda bulundular" denildi.

Arı ürünleri ile tedavi (Apiterapi) konusunda dünyaca ünlü Tıp doktoru Dr. Stefan Stangaciu'nun, (Alman ve Romen Apiterapi Birlik Başkanı, Francophone Apiterapi Birliği kurucusu, Apiterapi Tedavi&Ticaret Başkanı, Dünya propolis Forumu eş başkanı) herkesçe bilinen ancak tüm dünyada yoğun programı nedeniyle ulaşılması zor bir apiterapist olduğu kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Dr. Stangaciu, kongremizde bulunup hem konuşmalarıyla hem de uygulamalı gösterimleriyle önemli destek sağlayacaktır. Dr. Stangaciu, Türk ve uluslararası Apiterapi ilgilileri için (hasta, sağlıklı gıda marketleri, eczaneler, hastaneler ve dış ticaret yapanlar) hızlı, kolay ve ucuz arı ürünleri elde etmek için metot ve teknikler, insan ve hayvan hastalıklarını önlemek ve tedavi etmek için arı ürünlerinin kullanımı, arı ürünleriyle acupressure, bal detoksifikasyon masajı, mikroapipuncture, inhalasyonlar ve kremler, arı ürünleri ve güzellik, temel kurallar, ilkeler ve sırlar, Tıp ve sağlık uzmanları tarafından arı zehri tedavisi, kurallar, ilkeler ve sırlar konularında hem teorik hem uygulamalı bilgiler sunacak. Apiterapi konusunda diğer bir dünya uzmanı Prof. Ahmed Hegazi

(Mikrobiyoloji ve İmmunoloji Profesörü, Arı ürünlerinin üretimi ve kullanımı Mısır Çevre Birliği Başkanı, Mısır Apiterapi Birliği Sekreteri) arı ürünlerinin tıbbi önemi konusunda konuşma yapacak. Prof. Vassya Bankova (Doğal ürünler kimyası, Fitokimya merkezli Organik Kimya Enstitüsü Müdürü) propolisin özütlenmesi, kullanımı ve kimyası konusunda konuşacak. Prof. Mahmoud Jaber

(Assiut Üniversitesi), Kutsal Kitap Kur'an-ı Kerim'de bal arısı ve apiterapi, modern tıpla karşılaştırma konularında bilgiler sunacak."

Uzun yıllar arıcılık konusunda Türkiye'de hizmetleri olan ve şu an Amerika Arizona State Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Osman Kaftanoğlu ve Hacettepe Üniversitesi'nde Apiterapi konusunda çalışan Prof. Kadriye Sorkun da kongrede davetli konuşmacı olarak bulunacak.

- KAYSERİ

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500