AP Sosyalist Grup Başkanından AB Liderlerine Suçlama

AP Sosyalist Grup Başkanından AB Liderlerine Suçlama

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği (AB) Liderlerini 'Vizyon Sahibi Olmamakla' Suçladı.

AP Sosyalist Grup Başkanından AB Liderlerine Suçlama

Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği (AB) liderlerini 'vizyon sahibi olmamakla' suçladı.

AP içinde ikinci büyük grubu oluşturan Sosyalistlerin lideri Martin Schulz, "Avrupa Komisyonu'nun AB için yeni siyasi projeler üretememesi Avrupa Parlamentosu'nu yasamada lider rol üstlenmeye mecbur bırakabilir" dedi.

AB liderlerini, 'tutku ve vizyon' yoksunu olmakla suçlayan Schulz, birliğin yasa teklifleri hazırlamaktan sorumlu kurumu olan Avrupa Komisyonu'nun ise, ulusal hükümetlerden medet umarak harekete geçmediği eleştirisinde bulundu. Schulz, "Savaştan hemen sonra, AB bütünleşmesinin itici gücü, Avrupa barışı olmuştu. Ancak barış, artık modern Avrupa ulusları arasında bir savaşı düşünülemez olarak gören genç insanların, bütünleşmeyi desteklemeleri için yeterince iyi bir neden değil" diye konuştu.

Başkanlığını Jose Manuel Barroso'nun yaptığı Avrupa Komisyonu'nun, gerek birlik içinde gerekse dünya siyasetinde AB'nin ileriye taşınması için kayda değer bir adım atmadığını ifade eden Schulz, parlamentoda büyüyen aşırı sağcı tehdidin de farkında olduklarını söyledi.

Parlamento içindeki aşırı sağcılar, resmi olarak gerekli olan 5 ülkeden toplam 20 milletvekili sayısına ulaşarak yeni bir grup oluşturmuştu.

(AFP-İB-İB-RO-D)