AP Dışişleri Bakanları Brüksel'de Biraraya Geldi

AP Dışişleri Bakanları Brüksel'de Biraraya Geldi

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Bakanları Brüksel'de Biraraya Geldi. AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Toplantının Ardından Birer Açıklama Yaptı.

AP Dışişleri Bakanları Brüksel'de Biraraya Geldi

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Bakanları Brüksel'de biraraya geldi. AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, toplantının ardından birer açıklama yaptı.

AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Solana, Tahran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerini ısrarla sürdürdüğünü söylerken, İran'ın nükleer başmüzakereci Ali Laricani ile bir kez daha görüşmek istediğini belirtti. Solana, "Laricani ile geçen ay Türkiye'de biraraya geldik. Fakat ben tekrar görüşmek istiyorum. Bu görüşmede masaya yatırılan konularda ilerleme kaydedip kaydedemediğimizi görmek istiyorum" dedi.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn ise, Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan gerginliğe dikkat çekerek, AB'nin sabırlı olmasını istedi. Rehn, "Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde bir aday üzerinde uzlaşma sağlanamaması, laiklik ve demokraside kutuplaşmalara yol açıyor" değerlendirmesinde bulundu. 27 Nisan gecesi Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya değinen Rehn, "AB üyesi olmak isteyen bir ülkede siviller, askerler üzerinde kontrol sağlamalı" diye konuştu.

(İHA-EA-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA