"AP'deki Tablo, Olumsuz Değil"

"AP'deki Tablo, Olumsuz Değil"

AB Konusundaki Tutumlarının Net ve Kesin Olduğunu Vurgulayan Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu'ndaki Tablonun "Düşünüldüğü ve Yansıtıldığı Kadar Olumsuz Olduğu Kanaatinde de Değiliz." Diye Konuştu.

Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu basın toplantısı düzenledi. Avrupa Birliği (AB) konusundaki tutumlarının net ve kesin olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) tablonun "düşünüldüğü ve yansıtıldığı kadar olumsuz olduğu kanaatinde de değiliz." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Almanya'dan ayrılmadan önce Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nde Türk gazetecilerle bir araya geldi. Avrupa Adalet Divanı'nın kararının hatırlatılması üzerine Bakan Davutoğlu, Alman meslektaşı Frank-Walter Steinmeier ile bu konuyu detaylı olarak ele aldıklarını belirtti. Davutoğlu, "Steinmeier prensipte bu karara saygılı olacaklarını ve uygulama noktaları konusunda çalışmalar sürdüğünü söyledi. Tabii bizim için önemli olan sadece kararın kabul edilmesi değil, uygulama alanlarını görmemiz. Uygulamada durum daha netleştikçe biz de Almanya ile görüşmelerimizde daha ileri aşamalarda ve daha kapsamlı şekilde ele alacağız. Öncelikle kendi içlerinde bir değerlendirmelerini yapmalarını, uygulamaya bunun nasıl yansıyacağını hep birlikte görmemiz lazım. Ama bu zaten Türkiye için ve vatandaşlarımız için gecikmiş bir haktı. Dolayısıyla bunun bir an önce gerçekleşmesinin takipçisi olacağız." diye konuştu. Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Kıvanç'a ilişkin bir soruya da Davutoğlu şöyle cevap verdi: "Gerekli olan tetkikler yapıldı. Herhangi bir başkonsolosun bu tarz ifadeler kullanması söz konusu olamaz. Bu kasıtlı bir kampanya haline dönüştürülmüştür maalesef. Tabii ki biz devletimizin ve dış temsilciliklerin onurunu herşeyin önde tutarız. Bu yönde gerekli bütün çalışmalar da yapılmıştır. Hakan Bey şu anda izindedir. Bütün değerlendirmeler yapılıp sonunda bu çerçevede bazı adımlar atılır. Ancak bunun bir karşılıklı tartışma konusu olmaktan çıkarmak lazım." Almanya'daki PKK faaliyetlerini de Steinmeier ile ele aldıklarını anlatan Davutoğlu, "Almanya ile bu konuda ciddi bir işbirliğimiz var. Dün de tekrar ele aldık. İşbirliğinden memnunnuz." dedi.

"AP'DEKİ TABLONUN DÜŞÜNÜLDÜĞÜ VE YANSITILDIĞI KADAR OLUMSUZ OLDUĞU KANAATİNDE DE DEĞİLİZ"

Haziran ayı başında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından çıkan tabloyu değerlendiren Davutoğlu, "Demokratik seçimlerle ortaya çıkan bir tablo var. Nasıl bir tablo olursa olsun saygı duyuyoruz. Bu tablonun düşünüldüğü ve yansıtıldığı kadar olumsuz olduğu kanaatinde de değiliz." diye konuştu. Türkiye'nin kendisinin çok daha iyi anlatması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Muhattaplarımız kim olursa olsun Türkiye'nin AB konusunda kararlılığı sürecektir. Türkiye çok önemli bölgesel ve küresel bir güç olarak kendini anlatması önündeki zorluklar eskisi gibi değil. Mesele ülke içinde bizi dışarıda zor durumda bıracak gündemlerin oluşmaması. Bu konuda Avrupa Parlamentosu'ndan daha çok Türkiye içindeki gündemlerin milli menfaatlerimize ve Türkiye'yi saygın demokrasisi ile kurumları ile saygın konumda tutmasına ve dışarıya bunun yansımamasına önem göstermek. Bunu biz yaptığımız zaman Avrupa Parlamentosu'nda kim olursa olsun bize saygı gösterecektir. Ama biz kendi iç gündemimizde bunları tartışmayacak şekilde sıkıntılı bir atmosfer oluşturursak ve bu atmosfer dışarıya yansırsa esas o zaman problem var. Bizim içerisde demokratik kültürü, reformları güçlendiren ve Türkiye'yi AB'nin en saygın üyesi yapacak bir yapıya kavuşturan bir atmosfer içinde olmamız ve özgüvenimizi diri tutmamız lazım. Özgüven sahibi olduktan sonra Avrupa Parlamentosu'nda da ya da dünyanın herhangi bir başka forumunda Türkiye hakkıyla temsil edilecektir. Bu tür seçim sonuçları bizi olumsuz etkilemeycektir." dedi. (CİHAN)

Kaynak: CHA