AP'de Türkmen Konferansı Düzenlendi

AP'de Türkmen Konferansı Düzenlendi

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Düzenlenen Türkmen Konferansında, Kuzey Irak'ta Yaşayan Türkmenler'in Sorunları Masaya Yatırıldı.

AP'de Türkmen Konferansı Düzenlendi

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen Türkmen konferansında, kuzey Irak'ta yaşayan Türkmenler'in sorunları masaya yatırıldı.

AP'de bugün düzenlenen Türkmen konferansında, başta Türkmenler olmak üzere Kuzey Irak'ta ve bölgede yaşanan sorunlar ele alındı. Toplantıya, AP üyelerinden Marco Pannella, Temsil Edilmeyen Topluluklar (UNPO) Genel Sekreteri Marino Busdachin, Iraklı temsilcilerden Yasin Muhammed Cafer ve Avrupa Birliği (AB) nezdinde Belçika Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Aydınlı katıldı. Toplantıya, Türkmen cephesi yetkililerinin yanı sıra dinleyici olarak katılan Kürtler de vardı. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin danışmanı ve Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) eski başkanlarından Dr. Muzaffer Arslan, "Kuzey Irak'ta İsrail, ABD, İran, Suriye gibi devletlerin çatışmaları var. Bu çatışmaya Türkiye'nin de girmesini istemiyoruz. Ancak diğer taraftan da, Türkiye'nin bizi tanıtmasının ve uluslararası platformlarda bu sorunları dile getirmesini bekliyoruz" dedi.

ABD askerlerinin Kuzey Irak'tan çekilmesinin sorun oluşturacağını söyleyen Arslan, "ABD askerleri Irak'tan çekilirse büyük bir boşluk olur. Halklar arasında ciddi çatışmalar çıkacaktır. Irak güvenlik güçleri de o bölgede asayişi sağlayamaz. Biz, orada bir federasyon kurulmasını istiyoruz. Kuzey Irak'ta Türkmenler, Kürt ve Araplar'dan sonra 3. büyük azınlığı oluşturuyor. Herkesin eşit bir şekilde barış ve demokrasi içinde yaşayabilmesi için herkese hak ettiğinin verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

(MC-EA-OYK-NÇ-D)