AP'de Kadın Haklarıyla İlgili Rapor Kabul Edildi

AP'de Kadın Haklarıyla İlgili Rapor Kabul Edildi

Türk Asıllı Hollandalı Parlamenter Emine Bozkurt Tarafından Hazırlanan Türkiye'de Kadın Hakları ve Fırsat Eşitliğini Konu Alan Rapor, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Oy Birliğiyle Kabul Edildi.

AP'de Kadın Haklarıyla İlgili Rapor Kabul Edildi

Türk asıllı Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt tarafından hazırlanan Türkiye'de kadın hakları ve fırsat eşitliğini konu alan rapor, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) oy birliğiyle kabul edildi.

Bugün raporun kabul edilmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan ve alınan karardan memnuniyetini dile getiren Emine Bozkurt, Türk kadınının toplum içinde önemli bir yere sahip olduğunu ve yeni gelişmelerle birlikte kadınların toplum içinde daha iyi yerlere geldiğini savundu. Konuşmasında raporun içeriğine değinen Bozkurt, Türkiye'de çok az sayıda kadın siyasetçi bulunduğunu hatırlatarak, kadının siyasetteki rolünün artırılması noktasını raporunda belirttiğini söyledi.

AP genel kurulunda kabul edilen raporda, Türkiye'de kadın hakları konusunda yasal düzenlemelerin "tatmin edici olduğu" vurgulandı; ancak "yasaların uygulanmasında eksikliklerin giderilmesi" gerektiği ifade edildi.

(İHA-CY-CY-HO-Y)