AP Başkanı Potterıng'ın Açıklamaları

AP Başkanı Potterıng'ın Açıklamaları

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi Sürerken, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans Gert Pottering Anlaşma Olacağı Konusunda Ümitli Olduğunu Belirtti.

AP Başkanı Potterıng'ın Açıklamaları

Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesi sürerken, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans Gert Pottering anlaşma olacağı konusunda ümitli olduğunu belirtti.

AB liderler zirvesinin devam ettiği saatlerde bir basın toplantısı düzenleyen AP Başkanı Poottering, AP'nin geçen yıllar içerisinde finansal ve kurumsal olarak güçlendiğini ve alınan kararlarda etkin rol oynadığını söyledi. Reformlarını hızlı şekilde gerçekleştirmeyen ülkelerden parlamento olarak desteklerini çekeceklerini ve üyelik için onay vermeyeceklerini ifade eden Pottering, "Hırvatistan'ı ayrı tutarak söylüyorum, bundan böyle reformlarını tamamlamamış hiçbir ülkeyi AB üyesi olması için

onaylamayacağız. Reformlarını tamamlamakta gecikenler bu konudaki tüm siyasi sorumluluğu üstlenmiş olacaklardır" dedi. Anayasaya muhalif olan Polonya hakkında ise sert konuşan Pottering, "Polonya, Almanya ile olan geçmişini karıştırarak 21. yüzyıla yakışmayacak meseleleri tekrar canlandırıyor. Almanlar'ın geçmişte Polonyalılar'a karşı katliam yaptığını söyleyerek bu konuyu zirveye taşımak çok anlamsız ve yakışıksız. Bir Avrupalı ve bir Alman olarak Polonya'nın tutumundan dolayı üzgünüm. AB dayanışma

demektir ancak Polonya bu dayanışmayı gerektiğinde göstermiyor. O zaman Avrupa'da, Ukrayna'nın üyeliği söz konusu olduğunda Polonya ile dayanışma göstermeyebilir. Bunu dikkate almaları gerekir" diye konuştu.

AB'deki yeni açılımların din temelli olması olasılığı ve AB'nin de bu anlamda kilise tarafından desteklenmesi konusuna da yorum getiren Pottering, "Kim ne derse desin; kilise daima Avrupa'da bütünleştirici ve bağlayıcı bir unsur olmuştur. Ortak bir anlaşma çerçevesine alınmasının teklifi bence doğaldır ancak bu doğrultuda bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum" dedi.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA