AORT KAPAK HASTALIĞI

  İLANDIR
02.11.2017 11:36 | Son Güncelleme: 02.11.2017 11:36

Kalp Damar Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Yavuz Beşoğul, aort kapak hastalığı hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

Akciğerlerden gelen kanı sistemik dolaşıma pompalayan sol ventrikül ile tüm vücuda kanın dağıldığı aort (kalpten çıkan ana atar damar) arasında bulunur. Mitral kapak hastalığında olduğu gibi sosyoekonomik düzeyi bozuk olan toplumlarda romatizmal ateş en sık nedendir. Bunun yanı sıra, beklenen yaşam süresinin artmasına paralel olarak dejenerasyona (yıpranma) bağlı gelişen ileri yaşlarda kireçlenme sonucu aort kapak darlığının görülme sıklığı artmaktadır. Gelişmiş toplumlarda aort darlığının en sık sebebi budur.

Biküspit aort kapağı: En sık görülen konjenital (doğuştan)kalp hastalığıdır. Görülme sıklığı tüm popülasyonda %1-2'dir. Biküspit aort kapağı olan hastaların 1. derece aile yakınlarında görülme sıklığı artmıştır. Bu şekil farklılığı zamanla kapak yapısında bozulmaya, kireçlenmeye ve kapakta darlık (iyi açılamama) ve yetmezlik (iyi kapanamama) sorunlarına da neden olur. Bazı hastalarda cerrahi tedavi ve kapak değişimi gerekir. Bu ameliyatın uygun zamanda yapılması ve geç kalınmaması için düzenli takip çok önemlidir.

Belirti ve bulgular:

Genellikle iki belirgin özellik dikkat çeker; Çabuk yorulma ve nefes darlığı başlıca belirtilerdir. Ayrıca çarpıntı, bayılacak gibi olma, bayılma, halsizlik, yorgunluk eklenir. Göğüste ağrı, bayılma gibi şikayetler olabilir. İleri evrelerde kalp büyümesi ve kalp yetmezliğine neden olabileceği gibi ani ölüm ve felç görülebilir.

Tedavi:

Cerrahi yani ameliyat ile genel olarak kapak tamir edilebilir veya bu mümkün değilse hasta kapak çıkartılarak yerine yapay bir kapak takılabilir. Kişinin özelliğine göre tamamen metalik kapaklar ya da kısmen organik madde içeren biyoprotez kapaklar kullanılır. Aort kapak hastalığının girişim zamanlaması çok önemlidir. Zamanı gelmeden kapağın protez kapakla değiştirilmesi protez kapağın yaratabileceği riskleri gereksiz yere daha uzun bir sure yaşamak anlamına gelir. Öte yandan gerektiği halde girişimin yapılmaması kalpte geriye dönüşümsüz değişikliklerin oluşmasına yol açar.

Manşet Haberler

title