'Anzak ve Mehmetçik' adlı film Çanakkale'de çekilecek

'Anzak ve Mehmetçik' adlı film Çanakkale'de çekilecek

EKS Yapım tarafından mayıs ayında çekimlerine başlanacak Türk-Avustralya ortak yapımı "Anzak ve Mehmetçik" adlı sinema filminin tanıtım toplantısı Çanakkale Ticaret Odası'nda yapıldı.

'Anzak ve Mehmetçik' adlı film Çanakkale'de çekilecek

EKS Yapım tarafından mayıs ayında çekimlerine başlanacak Türk-Avustralya ortak yapımı "Anzak ve Mehmetçik" adlı sinema filminin tanıtım toplantısı Çanakkale Ticaret Odası'nda yapıldı. Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir'in katıldığı toplantıda, filmde savaşın barış kokan yanının vurgulanacağı belirtildi.

Senarist ve yönetmen Eriş Akman, ülkelerin tanıtımlarında en önemli faktörün dolaylı ve özendirici reklam olduğunu söyledi. Sinema filmlerinin tanıtım için çok önemli birer öğe olduğunu belirten Akman, "Çanakkale savaşlarının dünyadaki diğer savaşlardan farklı bir yanı var, onu belirtmek istedim. Bu sanki bir satranç oyunuymuş gibi centilmenli ve insanlık üzerine kurulmuş, buram buram barış kokan bir savaş. Çok büyük bir çelişki bu benim için. 1988'de yola çıktım, 1992 senesinde hikâyeyi hazırladım." dedi.

Amacının hikayeyi bütün dünyada gösterilecek ve ses getirecek bir film haline getirmek olduğunu vurgulayan Akman, "Filmde ünlü kişileri oynatmayı düşünüyoruz. Bunlar da fiyatlarını filme ve beğendikleri rollere göre saptadığı için henüz bütçe belirlemedik. Şu anda Ömer Şerif ve Geoffrey Rush gibi sanatçılarla görüşmeler devam ediyor. Yapımcılığını John Chase'in yapacağı filmin çekimleri, mayıs ayında Anzak Koyu'nda ve henüz belirlenmeyen bir Türk köyünde, altı hafta boyunca Avustralyalı ve Türk bir ekip tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Transfilm Avustralya'nın katkılarıyla çekilecek." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA