Antalyalı Çocuklar TEB Aile Akademisi Panayırı'nda Buluştu

Antalyalı Çocuklar TEB Aile Akademisi Panayırı'nda Buluştu

İlk kez Antalya'da düzenlenen TEB Aile Akademisi Panayırı'nda çocuklar, eğlenceli ve öğretici aktivitelerle finansal okuryazarlık ve tasarrufu öğrendi.

Antalyalı Çocuklar TEB Aile Akademisi Panayırı'nda Buluştu

TEB Bireysel Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Rüstemoğlu ve TEB Akdeniz Bölge Direktörü İbrahim Savaş'ın ev sahipliğinde ve Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel'in katılımıyla düzenlenen etkinlikte çocuklar, finansal okuryazarlık ve tasarrufu eğlenceli ve öğretici aktivitelerle öğrendi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2012 yılında hayata geçirdiği TEB Aile Akademisi çatısı altında ülke genelinde bireylerin finansal okuryazarlık seviyesini yükseltmek ve tasarruf alışkanlıklarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda, 13 Haziran Cumartesi günü Antalya Cam Piramit'te ilki gerçekleştirilen TEB Aile Akademisi Panayırı ile Antalyalı çocuklar ve aileleriyle buluşan TEB, eğitici ve öğretici aktivitelerle bütçe oluşturma, tasarruf ve birikim yapma, kredi kartları ve kredileri doğru kullanma gibi konularda katılımcıları bilgilendirdi.

Etkinlik eğitici ve öğretici aktivitelerle tüm gün sürdü

TEB Bireysel Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Rüstemoğlu'nun ve TEB Akdeniz Bölge Direktörü İbrahim Savaş'ın ev sahipliğinde ve Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel'in katılımıyla gerçekleşen panayırda, yaklaşık 1000 öğrenci ve ailesi ücretsiz olarak ağırlandı. Etkinlikte sahnelenen skeçler ile eğlenen katılımcılar; bütçe yapma, kredi ve kredi kartlarının kullanımı, tasarruf ve birikim konularında bilgi edindiler. TEB masalarını ziyaret ederek bütçe, hedef ve birikim, borç ve krediler, konut kredisi ve BES gibi temel finansal okuryazarlık konularında yetkililerden bilgi aldılar. 'Bakkal Amca', Biriktirmece Çuvalı', 'Limonatacı', 'Kumbaramı Yapıyorum', 'Hedefim Birikim' gibi oyunlarla gün boyunca finansal okuryazarlığın önemini eğlenerek öğrenen çocuklar ve aileleri, katıldıkları yarışmalardan sürpriz hediyeler kazandı. TEB'in sanat yoluyla öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olduğundan yola çıkarak geçtiğimiz yıl kurduğu TEB Çocuk Tiyatrosu'nun sahnelediği 'Rüzgar'ın Kumbarası' çocukların büyük ilgisiyle karşılandı.

"TEB Aile Akademisi ile 190 bin kişiye ulaştık"

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TEB Bireysel Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Rüstemoğlu TEB Aile Akademisi Panayırı'nı ilk kez Antalya'da gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti ve şunları söyledi: "TEB olarak 2012 yılında başlattığımız TEB Aile Akademisi ile ülke genelinde bireylerin finansal okuryazarlık düzeyini yükseltmeye ve tasarruf alışkanlıklarını geliştirmeye katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Müşterimiz olsun olmasın herkese açık ve ücretsiz eğitimler verdiğimiz TEB Aile Akademisi ile katılımcıları bütçe yönetimi, tasarruf, kredi ve kartların doğru kullanımı, yatırımların değerlendirilmesi ana başlıkları altında temel finansal okuryazarlık konularında bilgilendiriyoruz. Şubelerimizde başlattığımız, kurum ve kuruluş, STK, üniversite gibi organizasyonlardan gelen yoğun talep üzerine şube dışına da çıkardığımız eğitimlerimizle bugüne kadar 190 bin kişiye ulaştık".

Rüstemoğlu; "TEB olarak, finansal bilinci yüksek, tasarruf alışkanlığı gelişmiş ve ekonomisi sağlam ailelerden oluşan bir Türkiye hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmamıza katkı sağlayacağını düşündüğümüz ve bugün Antalya'da ilkini gerçekleştirdiğimiz TEB Aile Akademisi Panayırı'nı Anadolu'nun çeşitli illerine yaymaya devam edeceğiz" diye ekledi.

TEB ile finansal okuryazarlık, 11 milyon çocuğun müfredatına girdi

"Bir toplumda finansal bilinç ve tasarruf alışkanlıkları ne kadar erken yaşta oluşursa, finansal okuryazar bir toplum oluşması yolunda o kadar sağlam temeller atılmış olur" diyen Rüstemoğlu, çocuklara yönelik yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi verdi: "Çocuklar finansal terimleri eğlenirken öğrensinler diye www.tebcocuk.com ve ücretsiz Ipad uygulaması üzerinden TEB Çocuk'u hayata geçirdik. TEB Çocuk ile çocuklarımızın tasarruf ve birikim bilinci yüksek bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Anne ve babalara, çocuklarına birikim bilinci aşılamalarında, tasarruf alışkanlığı kazandırmalarında ve paranın değerini öğreterek doğru harcamanın yollarını anlatmalarında yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Açıldığı günden bu yana TEB Çocuk 950 bin çocuğa ulaştı. TEB Çocuk Tiyatromuzun ilk oyunu Rüzgar'ın Kumbarası bugüne kadar 20 bin çocuk tarafından ücretsiz izlendi. Bununla birlikte, MEB ve UNICEF ile işbirliğimiz kapsamında ilköğretim öğrencilerine yönelik 'Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim' projesini hayata geçirdik. Finansal okuryazarlığın 2014-2015 eğitim-öğretim dönemi itibarıyla Türkiye'de ilk kez müfredata girmesini sağladık".

Antalya dahil olmak üzere 5 büyük ilin Finansal Okuryazarlık Endeksi açıklandı

Finansal bilinci yüksek bir Türkiye için toplumun finansal okuryazarlık seviyesini tespit etmenin ve düzenli olarak bu seviyeyi ölçmenin gerekli olduğunun altını çizen Rüstemoğlu, bunun için Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle düzenli olarak TEB Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi hazırladıklarını söyledi. Rüstemoğlu, "Alanında tek olan bu çalışmayla ülke genelinde bireylerin finansal okuryazarlık ve finansal hizmetlere erişim durumunu ortaya koyuyoruz. Toplumun kat ettiği mesafeyi ve eksiklikleri görerek, toplumun finansal okuryazarlık durumu, finansal araçlar ve bu araçlara erişimi üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırarak sürdürüyoruz. Endeks sonuçlarını da dikkate alarak bu alanda atılması gereken adımlardan banka olarak üzerimize düşenleri yapmaya gayret ediyoruz.

2015 yılında, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere beş büyük ilde gerçekleştirilen Finansal Okuryazarlık Endeksi'nin sonuçları hakkında bilgi veren Boğaziçi Üniversitesi'nden Yard.Doç.Dr. Hüseyin Karaca: "Antalya da dahil olmak üzere beş büyük ilimizde katılımcılarla bire bir görüşerek yaptığımız araştırmaya göre katılımcıların %22'si aile bütçesi yapmadığını söyledi. Çocuğu olanların %30'u çocuklarına finansal konularda aile içinde eğitim vermediklerini belirtti. Katılımcılarımızın %52'si hiç tasarruf yapamadığını ifade etti. Yine araştırmaya göre bankalaşmamış nüfusun oranı %29 seviyesinde. Bu bulgular finansal okuryazarlık konusunda, ülke olarak kat edilmesi gereken çok yol olduğuna işaret ediyor".