Antalya'ya AB'deden Destek - Haberler
Haberi Paylaş

Antalya'ya AB'deden Destek

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Antalya'ya AB'deden Destek

Fethiye Müze Müdürlüğü, Fethiye Tanıtım Vakfı ve Liverpool Üniversitesi'nin ortak yürüttüğü proje AB'den 102 bin Euro destek aldı.

Foto: Ziyaretlerden fotolar

===

Öğrencilere müze eğitimi

FETHİYE'de ören yerlerinin ziyaretçi sayılarını artırmak ve kültür turizmini geliştirmek amacıyla Avrupa Birliği (AB) destekli 'Işıklar Ülkesini Aydınlatmak' projesi kapsamında Fethiye'de bulunan 17 bin öğrenciye ilçedeki tarihi eserler anlatılıyor. 'Işıklar Ülkesini Aydınlatmak' projesi kapsamında bölgedeki tarihsel yazıtlar 3 boyutlu görüntü sistemi ile birebir kopyalanıp kayda geçirilecek.

Fethiye Müze Müdürlüğü, Fethiye Tanıtım Vakfı (FETAV) ve Liverpool Üniversitesi'nin ortak yürüttüğü proje AB'den 102 bin Euro destek aldı. Projeye Fethiye, Üzümlü, Seki ve Kumluova belediyeleriyle Muğla Valiliği Avrupa Birliği Direktörlüğü iştirak ediyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de katkı yaptığı proje kapsamında ilçedeki öğrencilere yönelik eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Merkez, belde ve köylerden gelen öğrencilere Fethiye Müzesi gezdirilip, müzenin bahçesine kurulan çadırda tarihi eserler hakkında bilgiler aktarılıyor. Arkeologlar Hakkı Emirhan Süel, Sevim Uçar ve Deniz Ongun tarafından verilen eğitim çalışmalarında tarihi eserlerin korunması, tarihi eser kaçakçılığı ve cezaları anlatıldı.

Eğitim kapsamında öğrencilere tarihi eser bulunması halinde müze müdürlüğüne nasıl teslim edileceği konusunda bilgiler verildi. Projeye ilişkin bilgi veren Arkeolog Emirhan Süel, müzelerin görevleri arasında eğitim de olduğunu söyledi. 'Işıklar Ülkesini Aydınlatmak' projenin AB desteği ile yürütüldüğünü aktaran Süel, "İlköğretim çağındaki öğrencilere tarihi eser ve müze sevgisi bilincini oluşturuyoruz" dedi.

Bugüne kadar 17 bin öğrenciye ulaştıklarını anlatan Süel, "Öğrencilere yurt dışına kaçırılmış eserlerimizin getiriliş çalışmalarının yanı sıra tarihi eserlerin kültür varlığımız olduğu bilincini yerleştiriyoruz" diye konuştu. Eğitim çalışması sırasında tarihi eser ve müze konusunda yeni bilgiler edindiklerini aktaran öğrenciler, tarihi eserlerin çalınıp, yurt dışına satılmasından duydukları rahatsızlıkları dile getirdi.

Ergün TOS/FETHİYE, (DHA)

Foto: Eğitim çalışmasından fotoğraflar

===

Acil durum alarmlarını öğrenin

AFYONKARAHİSAR İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Mehmet Buldan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından 4 temel ikaz ve alarm sesinin belirlendiğini söyledi. Bu ikaz ve alarm seslerinin iyi bilinmesi halinde vatandaşların kendilerini tehlikelerden koruyabileceğini kaydetti. 4 temel ikazdan birincisinin 'sarı ikaz' olduğunu anlatan Buldan, "Sarı ikaz sesi, taarruz ihtimali olduğunda duyulur. Üç dakika boyunca sürekli siren sesiyle vatandaşlar, olası bir tehlikeye karşı uyarılır" dedi.

KIRMIZI ALARM, TEHLİKE İŞARETİ

Sarı ikazdan sonra 'kırmızı alarm'ın geldiğini belirten Buldan, "Kırmızı alarm, taarruz tehlikesi anlamındadır. Bu ses, 3 dakika süreli, yükselen ve alçalan ses dalgalarıyla verilen bir sirendir" diye konuştu. Kırmızı alarmı duyan vatandaşların bazı hazırlıklar yapması zorunluluğuna dikkat çeken Buldan,

"Kırmızı alarm duyulduğunda bina içinde olan vatandaşlarımızın elektrik, gaz ve su ana hatlarını kapamasını, kapı ve pencereleri örtmesini öneriyoruz" dedi.

Kırmızı alarm durumunda vatandaşların, yanına gerekli malzemeleri alıp sığınma yerlerine gitmesi gerektiğini de anlatan Buldan, "Açık havada bulunan vatandaşlarımız en yakın sığınma yerine, bu yoksa sağlam bir duvar ya da çukur bir yere sığınmalı. Araçta bulunan vatandaşlarımız ise araçtan çıkıp araçtakiler gibi hareket etmeli" diye konuştu.

Kimyasal Biyolojik Radyoaktif, Nükleer (KBRN) alarmının da farklı bir siren olduğunu hatırlatan Buldan, "KBRN sireni, 3 dakika sürer ve kesik kesiktir. Radyo yayını ile de bu siren desteklenir. Bu sireni duyan açık havadaki vatandaşlarımızın en yakın kapalı yere gitmesi gerekir. Araçtaysak inmeyelim. Burada en önemli unsur da vücudumuzun el, boyun, yüz gibi açıkta kalan yerlerinin olası bir KBRN tehlikesinden korunmasıdır. Bu nedenle elimizi, yüzümüzü, boynumuzu sireni duyduğumuz zaman örtmemiz son derece önemlidir" dedi.

BEYAZ İKAZ'DA TEHLİKE GEÇMİŞTİR

Alarm ve ikaz seslerinin en sonuncusunun ise beyaz ikaz olduğunu aktaran Buldan, "Beyaz ikaz, 'tehlike geçti' anlamına geliyor. Bu durum, radyo-televizyon, hoparlör ya da diğer iletişim araçları ile halka duyurulabilir. Tehlike geçince vatandaşlarımız, gerekiyorsa yardım ve kurtarma çalışmalarına katılabilirler" dedi.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)

Foto: Mehmet Buldan

===

Kurusarı'da su parası isyanı

ISPARTA'da içme sularında israfın önlenmesi ve kaynakların düzenli kullanılmasını sağlamak amacıyla köylerde içme sularının ücretli hale getirilmesine ilişkin genelge uygulamaya konuldu. İl Özel İdare kararıyla illerde valilik, ilçelerde kaymakamlıklar konuyla ilgili yetkili kılındı. Köylerdeki içme suyunun sayaçtan geçmesi ve kullanılan orana göre ücret ödenmesi zorunlu hale getirildi.

KURUSARI HALKI KARARA İSYAN ETTİ

Geçtiğimiz ay özel bir şirketle anlaşma sağlayan Yalvaç Kaymakamlığı uygulamayı tüm köylerde başlattı. Su sayaçlarının bakımı, okunması, tahsilat işlerini yürütecek firma, ilk su faturalarını köylülere tebliğ edince Kurusarı Köyü'nden bir grup vatandaş, "Kendi imkanlarımızla köye getirdiğimiz suya biz ne parası ödüyoruz" diyerek karara itiraz etti. İmza kampanyası düzenleyen vatandaşlar, Yalvaç Kaymakamlığı'na giderek itirazda bulundu.

ADALETLİ DAĞITIM İÇİN ÜCRET ŞART

Karara itiraz eden köylüler, Kaymakam Ahmet Altıntaş'a ödeme güçlerinin olmadığını söyledi. Kaymakam Ahmet Altıntaş, "Ücret alınmadığı durumlarda pek çok kişi içme suyu ile tarla suluyor. Buna karşı yamaçlarda oturan pek çok kişi de susuzluk çekiyor. Bu ücretlendirmenin yapılmasının bir nedeni de budur. Suyunuz cazibeli olsa bile sembolik bir ücret konulması bu israfı önleyecek böylece adil bir su dağıtımı sağlanmış olacaktır' dedi.

Nurettin ARKAN/YALVAÇ, (DHA)

Foto: Köylülerin hükümet konağı önünde toplu halde foto, Kaymakamlık ziyareti

===

MYO müdürleri Akseki'de toplandı

AKDENİZ Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Müdürler Kurulu Akseki'de toplandı. AÜ Rektör Yardımcısı ve Prof. Dr. Muharrem Kılıç başkanlığında Akseki Meslek Yüksekokulu'nda toplanan kurul üyeleri, Kaymakam Mekan Çeviren ile Belediye Başkanı Mehmet Gölcü'yü de makamlarında ziyaret etti.

Ziyaretlerde, Akseki Meslek Yüksekokulu'ndaki program sayısının arttırılması, yeni programlar açılması, okulun Akseki ile bütünleşmesi için sosyal ve kültürel faaliyetlerin arttırılması, yüksekokulun ve üniversitenin bu faaliyetlerin içerisinde daha aktif yer alması dile getirildi.

Prof. Dr. Muharrem Kılıç, hem üniversitenin hem de yüksekokulun şehir ile bütünleşmesi konusunda daha aktif yer almasını istediklerini belirtti. Bunun için üniversiteye düşen görevlerin yerine getirileceğini anlatan Kılıç, Akseki'de yetkililerin de bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istediklerini kaydetti.

Adem ÇETİN/AKSEKİ, (DHA)

Foto: Ziyaretlerden foto

===

Sağlık için aşı

KORKUTELİ'nde Sağlık Bakanlığı'nın 'Genişletilmiş Bağışıklama Programı' çerçevesinde ilkokul 1'inci sınıf öğrencilerine aşı yapılmaya başlandı. Çocukların hastalıklardan korunmasını amaçlayan program çerçevesinde Korkuteli genelindeki 27 ilkokuldaki 613 1'inci sınıf öğrencisine aşı yapılacak.

İlçe merkezinde başlayan aşı programı, minikleri biraz korkuttu. Öğretmenler tarafından sakinleştirilmeye çalışılan öğrencilerin gözlerinden yaşlar süzüldü. Aşı öncesi öğretmenlerin 'aşı'nın önemine ilişkin anlattıklarını dinlemeyen minikler, aşı sonrası gülümsemeleriyle öğretmen ve sağlık görevlilerini mutlu etti.

Öğrencilere kızamık, kızamıkçık, difteri, tetenoz, polio ve boğmaca aşılarını içeren 6'lı karma aşı yapıldığını belirten Sağlık Grup Başkanlığı görevlileri, merkez ve köylerde toplam 613 1'inci sınıf öğrencisine karma aşı yapılacağını kaydetti. Her yıl düzenli olarak aşı yaptıklarını kaydeden sağlık görevlileri, aşıların çocukları ciddi hastalıklardan koruduğunu söyledi.

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)

Foto: Öğrenciler aşı olurken

===

Hayvanlara veba aşısı

FİNİKE Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayvan hastalıkları ve zararlılarla mücadele kapsamında ilçedeki küçükbaş hayvanlara veba aşısı yapılıyor. 2010 yılında başlatılan uygulama kapsamında koyun ve keçilere veba aşısı yaptıklarını kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Remzi Aslan, bağlı ekiplerin yerleşim birimlerine giderek ilçedeki 7 bin 500 küçükbaş hayvana veba aşısı yaptığını söyledi.

Küpeleme çalışmalarını da sürdürdüklerini vurgulayan Aslan, halk dilinde (peynir hastalığı) olarak bilinen hastalığa karşı da 3-6 aylık dişi buzağılara 'brucella' aşısının uygulandığını belirtti. Hayvan sahiplerinin aşılama ve küpeleme konusunda duyarlı olması gerektiğine değinen Aslan, "Hayvan sağlığına karşı verilen mücadelenin başarılı olması için hayvancılıkla uğraşan vatandaşların küpeleme ve aşılama konusuna önem vermeleri gerekiyor. Küpesi olmayan hayvanların nakline izin verilmiyor" dedi.

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA)

Foto: Aşı yapılan hayvanlar, Remzi Aslan fotosu

===

Gazipaşa'da Müftü'ye veda yemeği

GAZİPAŞA'da görevliyken Almanya'nın Nürnberg şehrindeki Fürth Mevlana Camii'ne din görevlisi olarak atanan Müftü Ahmet Bayer için veda yemeği verildi. Gazipaşa Öğretmenevi'nde düzenlenen yemeğe, Kaymakam Muhittin Pamuk, Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kars, Alanya Müftüsü Mustafa Topal, Gazipaşa Orman İşletme Müdürü Halil Kısacık, kaymakamlık ve müftülük personeli katıldı.

Yemeğin ardından konuşan Kaymakam Muhittin Pamuk, Müftü Bayer'le iş dışında ileri bir dostluklarının olduğunu ve bu vedadan dolayı üzüntülü olduğunu belirtti. Bayer'in başka bir görev için ilçeden ayrıldığını anlatan Kaymakam Pamuk, "Biz her fırsatta kulaklarını çınlatmaya devam edeceğiz. Bizler tayine tabi memurlarız, süremiz dolduğunda hepimiz ayrılıp başka yerlere gideriz. Önemli olan bir yerde ne kadar görev yaptığımız değil orada neler yaptığımızdır" dedi.

MÜFTÜ HELALLİK İSTEDİ

Müftü Bayer ise yaptığı veda konuşmasında yemeğe katılanlarla helalleşti. Bayer, "Görev sürem boyunca kırdığım üzdüğüm insanlar olduysa hepsinden özür diliyorum hakkınızı helal edin. Benden yana helal olsun. Burada çok iyi dostlar edindik, elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Allah hepinizden razı olsun" dedi. Kaymakam Pamuk, yemeğin sonunda Müftü Bayer'e ilçede yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür plaketi verdi.

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA,(DHA)

Foto: Yemekten ve Kaymakam, Müftüye plaket verirken resimler

===

Yurt kaçakları yakalandı

ANTALYA 80'inci Yıl Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nden kaçarak Alanya'ya gelen 3 çocuk, Gazipaşa'da bulundu. 10 Kasım'da rehabilitasyon merkezinden kaçan 3 çocuk, geldikleri Alanya'da polis tarafından yakalandı. Alanya'da Çocuk Büro Amirliği'nce devlet hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen M.A. (15), C.Y.(14) ve F.Ç. (15) Alanya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü görevlileri, çocuklar, kaçtıkları merkeze götürmek üzere müdürlüğe ait hafif ticari araçla yola çıktı. Alanya Sanayi Kavşağı'nda kırmızı ışıkta bekleyen araçtan inerek kaçan çocuklar, dolmuşla Gazipaşa'ya gitti. Gazipaşa'da Denizkızı Kavşağı yanındaki bir mobilyacının önünde park halinde olan motosikleti çalan 3 afacan, motosikletle şehir turu yaparken polise yakalandı. M.A., C.Y. ve F.Ç., Çocuk Büro Amirliği'ne teslim edildi

Erdem KÖSE/GAZİPAŞA,(DHA)

Foto: Çocuklar hastaneden çıkarılırken

===

Başkana hizmet teşekkürü

BUCAK'ta Mehmet Akif Ersoy Mahallesi sakinleri, yapılan hizmetler için Belediye Başkanı Ramazan Ayaz'a teşekkür etti. Mahalle Muhtarı Mustafa Yüksel ve bir grup mahalle sakini, Başkan Ayaz'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan mahalle muhtarı Yüksel, "Mahallemizde tüm altyapı hizmetleri tamamlandı. Sıcak asfalt çalışmaları sayesinde çamurdan kurtulduk" dedi.

Belediye Başkanı Ayaz ise aynı yatırımların tüm mahallelere verileceğini kaydetti. Vatandaşlardan sabır ve anlayış beklediklerini vurgulayan Başkan Ayaz, "Sıkıntıları çok iyi biliyorum. Tüm mahallelerimizin cadde ve sokakları doğalgaz ve TEDAŞ çalışmalarından dolayı delik deşik. Elektrik ve doğalgaz çalışmaları tamamlanır tamamlanmaz cadde ve sokakların durumuna göre asfaltlama çalışmalarını hemen yapacağız" dedi.

Halim AKCA/BUCAK, (DHA)

Foto: Ziyaretten

===

THK Başkanı istifa etti

TÜRK Hava Kurumu Serik Şube Başkanı Erdal Çam ve Yönetim Kurulu Üyesi Önder Uçar görevlerinden istifa etti. Çam ve Uçar, istifa gerekçelerini "Kurban Bayramı'nda beklentinin altında deri toplandığımız için kendimizi başarısız hissediyoruz. Bu nedenle istifa ediyoruz" diye açıkladı. Başkan Erdal Çam, "Yönetime daha başarılı arkadaşlar gelebilir. Genç arkadaşların önünü açmak için istifa ettik. Göreve gelecek arkadaşlarımıza her zaman yardımcı ve destek olacağımızı belirtmek isterim" dedi.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)

Foto: Erdal Çam - Antalya

Antalya'ya AB'deden Destek

Antalya'ya AB'deden Destek

Antalya'ya AB'deden Destek

Antalya'ya AB'deden Destek

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title