Antalya: Vergi Rekortmenleri Plaketle Ödüllendirildi

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (Matso) Tarafından Geleneksel Hale Getirilen 2005 Yılı Vergi Rekortmenleri Ödül Töreninde, Ticaret Odası Üyeleri Arasında Gelir ve Kurumlar Vergisi Sıralamasında İlk 5 Sırada Yer Alanlara Plaket Verildi.

Antalya: Vergi Rekortmenleri Plaketle Ödüllendirildi

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından geleneksel hale getirilen 2005 yılı vergi rekortmenleri ödül töreninde, Ticaret Odası üyeleri arasında gelir ve kurumlar vergisi sıralamasında ilk 5 sırada yer alanlara plaket verildi.

Silence Park Resort Otel'de yapılan ödül törenine sağlık sektörü damgasını vurdu. Gelir vergisinde 3 doktor, 1 eczacı, kurumlar vergisinde ise 2 özel hastane ilk 5 içerisinde yer alırken, bölgenin geçim kaynağı olarak bilinen turizm sektöründen sadece Karamancı Turistik Tesisler A.Ş. ve Side Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., rekortmenler listesinde yer aldı. Daha önce ödül törenine katılacağı açıklanan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun sağlık gerekçesiyle katılamadığı toplantının öncesinde Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) İSO 9000 kalite belgesini almaya hak kazanan MATSO'nun belgesini, TSE Başkanı Kenan Malatyalı, MATSO Başkanı Dr. Şükrü Vural ve Meclis Başkanı Sabittin Öz'e takdim etti.

Ödül törenine AK Parti Antalya Meilletvekili Osman Akman, CHP Milletvekilleri Atila Emek, Osman Kaptan ve Tuncay Ercenk, Antalya Vali Yardımcısı Cevdet Ekmekçi, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Şeref Karakoç, Manavgat Kaymakamı Fikret Dayıoğlu, Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Soytürk, Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, TSE Başkanı Kenan Malatyalı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Dr. Şükrü Vural, Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, Oda ve Dernek temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, resmi kurum temsilcileri ve çok sayıda Manavgatlı vergi mükellefi katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan MATSO Başkanı Dr. Şükrü Vural, vergi yükünün son 2 senede eskiye kıyasla düşürüldüğünü, fakat Avrupa Birliği ülkeleri ile rekabet etmelerini engelleyecek derecede yüksek olduğunu belirterek, "Bu yüzden hem kayıt dışılık artıyor, hem de vergi yükü sınırlı sayıda mükellefin üzerine kalıyor. Önümüzdeki yıllarda bunların da düzeleceğini umut ediyoruz" dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Antalya Vergi Dairesi Başkanı Mahmut Sütçü, vergi veren kişilerin onore edilmesi gerektiğini, bu yüzden bu gibi törenlerin çok önemli olduğunu belirterek, herkesin zamanında ve tam olarak vergilerini vermesi gerektiğini, aksi taktirde kayıt dışının arttığını ve bu kayıt dışının ise milletin geleceğinden çalmak olduğunu söyledi.

Ödül töreninde, oda üyeleri arasında kurumlar ve gelir vergisi sıralamasında ilk 5 sırayı alan Necmi Çakıcı, Abdullah Uğur, Dr. Yücel Aydın, Dr. İbrahim Kara ve Dr. İsmet Vural'a plaketleri verildi. Kurumlar ve gelir vergisinde ilk 5 sırayı alan firmalar ise, Dursev İnşaat Taahhüt Turizm Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti., Karamancı Turistik Tesisler A.Ş., Çağdaş Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Side Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., Hastur Hastane ve Turizm İşletmeleri A.Ş. oldu.

Ödül töreni, verilen kokteylle son buldu.

Kaynak: İHA