Antalya: Ulaştırma Bakanlığı Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı
Haberler » Yerel » Haber

Antalya: Ulaştırma Bakanlığı Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı

Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve Gazipaşa Şoförler Odası İşbirliği ile Düzenlenen "Ulaştırma Bakanlığı Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı" Gazipaşa Öğretmenevi'nde Gerçekleştirildi.

Antalya: Ulaştırma Bakanlığı Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı

Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü ve Gazipaşa Şoförler Odası işbirliği ile düzenlenen "Ulaştırma Bakanlığı Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Bölgesel Bilgilendirme Toplantısı" Gazipaşa Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi.

Antalya Ulaştırma Bölge Müdürü Ahmet Yıldırım, Şoförler Odası üyelerine, trafik, jandarma ve belediyelerin zabıta ekiplerine "Karayolu Taşıma Kanunu"nun uygulanması ve denetimlerle ilgili bilgiler verdi. Yıldırım, 2003 yılı öncesi karayolu taşımacılığı faaliyetlerini düzenleyen özel bir kanun bulunmadığını ifade ederek, "Sektörün sadece yüzde 10'una tekamül eden 'Uluslararası Eşya ve Yolcu ile Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı' yönetmelikler ile düzenlenmişti. Ancak sözkonusu yönetmelikler içerik olarak dar ve zayıf, gelişen ekonomik ve sosyal hayatın gerisinde ve Avrupa Birliği'ne uygun değildi. Kalitesiz, verimsiz, sorumsuz, güvensiz ve güvenilmez bir taşımacılık sektörü en büyük sorundu. Yaşlı ve bakımsız araçlar nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında on binlerce insanımız hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra çok sayıda yaralı ve görüntü kirliliği de sorunlar arasında yerini aldı" dedi. 2003 yılı sonrası yeni bir döneme girildiğini belirten Yıldırım, "Türkiye'nin yolcusunu ve yükünü bu kadar yüksek bir pay ile taşıyan karayolu taşımacılık sektörünün yıllardır var olan ve adeta bir yumak haline gelmiş sorunlarına çare bulundu. Yeni dönemde mevzuat, idari düzenlemeler ve yeni dönemi destekleyen projeler gerçekleşti. Taşımacılar yapacakları karayolu taşımacılık faaliyetinin türü konusunda daha bilinçli ve seçici olmaktadırlar. Sektörde faaliyet gösteren küçük ve bireysel taşımacılar, imkanlarını birleştirerek kurumsallaşmaya çalışmaktadırlar. Haksız ve emeksiz kazanç zorlaşmaktadır. Bu çerçevede bölgemizde son 3 ay içerisinde yapılan denetimlerde yaklaşık 3 milyon YTL para cezası kesilmiştir" diye konuştu.

(ŞT-SÇ-Y)