Antalya: SHP Lideri Karayalçın Alanya'da

Antalya: SHP Lideri Karayalçın Alanya'da

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde Açıklamalarda Bulunan Sosyal Demakrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, "Solda Birlik Ecevit'in Vasiyeti mi" Sorusu Üzerine, "Bildiğiniz Gibi Kendisiyle En Son Konuşan Siyasi Benim. Buna Vasiyet Deriz Yada Demeyiz. Ancak Solda Birliği İstiyordu" Dedi.

Antalya: SHP Lideri Karayalçın Alanya'da

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde açıklamalarda bulunan Sosyal Demakrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, "Solda birlik Ecevit'in vasiyeti mi?" sorusu üzerine, "Bildiğiniz gibi kendisiyle en son konuşan siyasi benim. Buna vasiyet deriz yada demeyiz. Ancak solda birliği istiyordu" dedi.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, yarın Lonisera Otel'de yapılacak olan Sulama Kooperatifleri Birliği toplantısı için Alanya'ya geldi. 1 gün önceden ilçeye gelen Karayalçın, ilçe teşkilat binasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İtalya ziyareti hakkındaki bir soru üzerine SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, "Sayın İtalya Başbakanı Prodi ile görüşmek üzere gittim. Ayrıca başbakan dışında dış ticeretten ve Avrupa kurullarından sorumlu Bakan Emma Bolino ile görüşmem oldu. İtalya'daki Demokratik Sol Parti'nin genel başkanı yurt dışında idi. Genel Başkan Yardımcısı ile 3 temasım oldu. Türkiye'nin Avrupa Birliği yolunda önemli görüşmelerim oldu ve bunları bir rapor halinde Dışişleri Bakanlığı'na göndereceğim" diye konuştu. İtalyan Başbakanı Prodi ile solda seçim ititfakı çalışmalarına ilişkin görüşmelerde bulundunu ifade eden Karayalçın, "Sol partilerin seçim ittifakını ilk İtalyanlar gerçekleştirdi ve 2 kez yapılan ittifak sonucu iktidara geldiler. 2. ittifak, 17 sol partinin birleşimi ile gerçekleşti. Bu oluşumda solun bütün renkleri vardı ve seçimi kazandılar. İlginç olan bir kesiti aktarmak istiyorum. Seçimlere 1 yıl kala ititfak çalışmalarına başlamışlar. Seçimlerden 6 ay önce ittifaka katılan partilerin tamamı biraraya gelip başbakan adayını seçmişler. Bir ön seçim yapmışlar. 4 milyon 600 bin İtalyan solcu oylamaya katılmış ve işin ilginç tarafı seçime katılanların her biri 1 Euro vermiş. Toplanan 4 milyon 600 bin Euro para taplanıp seçim harcamalarının finanasmanında kullanılmış. Prodi'nin buradan yüzde 74 oy olmasıyla başkan adayı olarak göterilmesine karar verilmiş. Şu anda görevlerini başarı ile yürütüyorlar" dedi.

Bir basın mensubunun "Türkiye'de solda birlik için İtalya modeli mi düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Karayalçın, "Buna İtalya modeli mi denir, sağ duyunun gereği olarak mı adlandırılır, bu tartışılır. Burada önemli olan, bizim kendi ihtiyacımızı karşılayacağımız bir çalışmayı ortaya koymak. Bunun da yolu irade ve iyi niyeti sergilemektir. Bu isteniyorsa, uygun da görülürse yol bulunur. İtalyanlar'dan da yararlanılır, kendi deneyimlerimizden de katkı olur" ifadelerini kullandı. Bülent Ecevit ile yaptığı son görüşmede solda birlik konusunda konuşup konuşmadığı sorulan Karayalçın, şunları söyledi:

"Sevgili Bülent Ecevit ile 16 Mayıs 2006 tarihinde uzun bir görüşmem olmuştu. Ben 7 Temmuz 2002 tarihinde de sayın Ecevit başbakan iken ziyaret etmiş ve İtalya modeli ile ilgili bilgi sunmuştum. 16 Mayıs 2006 tarihinde yaptığım ziyaretimde yine İtalya modelinden bahsettim. İtalyan solu, daha yeni seçimi kazanmıştı. Hatırlarsanız, sevgili Bülent Ecevit 10 Mayıs günü ANKA Ajansı'na demeç vermiş ve CHP'nin DSP'nin ve SHP'nin biraraya gelmesini Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in de katılmasını söylemişti. Bu çerçevede görüştüm Ecevit'le, çok iyi görüşme oldu. Ecevit'in son siyasi görüşmes de bizimle olmuştu. Bunun bizim için tarihi bir önemi var."

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, İtalya'da uygulanan solda birleşme modelinin Türkiye'de de uygulanabileceğinin sinyallerini vererek eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in modele destek verdiğini söyledi. "Solda birlik Ecevit'in vasiyeti mi?" sorusu üzerine Karayalçın, "Bilemiyorum böyle bir sözcüğü kullanabilir miyiz, kullanamaz mıyız. Ancak solda birliği istiyordu. Ecevit'in son siyasi görüşmesi de bizimle olmuştu. Bizim için bunun tarihi bir önemi var. Böyle acı bir sonla karşılaşacağımızı düşünmemiştik. 18 Mayıs günü GATA'ya yatıralacağını bilmeden 16 Mayıs günü dile getirdiği solda birlik önerisine SHP Merkez Yürütme Kurulu kararı ile 'Evet' demiştik. Merkez Karar Yürütme Kurulu'nun kararı, sayın Ecevit'in çağrısını desteklemek şeklindeydi" diye konuştu.

"İkinci bir Karaoğlan solda birlikteliği sağlayabilir mi?" sorusu üzerine Karayalçın, "Solda birlikteliği sağlayacak olan şey aklımız, bilincimiz ve zekamızdır. Karaoğlan, Akoğlan, herhangi birisi, kim olursa olsun, önce aklımızı bilincimizi kullanmalıyız. Halk bize çağrıda bulunuyor. Halk bize, 'Biraraya gelirseniz sizi iktadar yaparız' diyor. Önemli olan bunun gereğini yerine getirmektir" dedi.

"Solda ititfak olacağına inanıyor musunuz?" ve "Bu misyonu siz mi üstlendiniz?" soruları üzerine ise Karayalçın, "Ben böyle bir misyonu üstlenmiş değilim. Aslında hepimiz neyin nasıl olacağını çok iyi biliyoruz. Bence nezaket kuralarına, protokol görüşmelerine bırakmadan herkesin niyetini ortaya koyması gerekir. Biz böyle olsun diyoruz. Başkaları da böyle olsun diyorsa ortada sorun yok. Burada engel olarak gözüken şey, bu niyetin ortaya konulmamış olması idi. Umarım bu aşılır" ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA