Antalya'nın "Fetih Sembolü" İhtişamlı Günlerine Geri Dönecek

Antalya'nın "Fetih Sembolü" İhtişamlı Günlerine Geri Dönecek

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentin fetih sembolü Korkut Cami'de incelemelerde bulundu.

Antalya'nın

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentin fetih sembolü Korkut Cami'de incelemelerde bulundu.

Antalya Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Antalyalılar tarafından Kesik Minare diye bilinen Antalya'nın fetih sembolü Korkut Cami'nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restoresi devam ediyor. 1895 yılında ahşap minaresinde çıkan bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelen camide 123 yıldır ezan sesi duyulmuyor.

Korkut Cami'nde yaptığı incelemelerin ardından açıklama yapan Karaloğlu, "Korkut Cami Antalya'mızın tarihi kent merkezi Kaleiçi'nin, en önemli yapılarından birisidir. Kaleiçi'nin göbeğinde çok önemli bir tarihi yapı olan camimizin bu denli harap bir durumda olması kesinlikle Antalya'ya yakışmıyordu. Biz de yıllardır kapıları zincirli olan camimizin bir an önce hizmete açılarak Antalya'mıza kazandırılması için gerekli çalışmaları başlattık." dedi.

Şehirlerin tarihi yapılarıyla, yaşanan hayatlarıyla, kimlik kazandığına dikkati çeken Karaloğlu, Antalya'nın çok önemli bir Selçuklu kenti olduğunu ve başta şehrin yöneticileri olarak kendileri ve Antalyalıların, kentteki tarihi yapılara, kültürel ve manevi merkezlere, camilere, medreselere sahip çıkmaları gerektiğini vurguladı.

Bir kentteki tarihi yapıların ziyaretçilerine hem anlam hem duygu katacağını belirten Karaloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Antalya'yı Ahi Yusuf Türbesi'nden, Yivli Minare Külliyesi'nden, Mevlevihane'den, Hıdırlık Kulesi'nden, İskele Cami'nden, Şehzade Korkut Cami'nden dinleyebilirsiniz. Bu şehrin manevi ve tarihi havasını bu yapılarda soluyabilirsiniz. Bu şehrin kimliğini bu yapılardan öğrenebilirsiniz. İşte bu sebeple şehrimize kimlik kazandıran, insanımıza huzur veren, nefes veren tarihi yapılarımızı, manevi hazinelerimizi yeniden insanlığa kazandırmak için yeniden hakkın, hakikatin merkezi, ilim irfanın ocağı olmalarını sağlamak için çalışıyoruz."

Kaynak: AA