Antalya: MHP'den 'Türk Yemekleri Türkçe Yazılsın' Kampanyasına Destek

Antalya: MHP'den 'Türk Yemekleri Türkçe Yazılsın' Kampanyasına Destek

Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Kadınlar, 'Türk Yemekleri, Türkçe Yazılsın' Kampanyasına Destek Vermek Amacıyla Alanya Profesyonel Aşçılar Birliği Başkanı Bayram Ergün'ü Ziyaret Etti.

Antalya: MHP'den 'Türk Yemekleri Türkçe Yazılsın' Kampanyasına Destek

Milliyetçi Hareket Partili (MHP) kadınlar, 'Türk yemekleri, Türkçe yazılsın' kampanyasına destek vermek amacıyla Alanya Profesyonel Aşçılar Birliği Başkanı Bayram Ergün'ü ziyaret etti.

MHP Alanya Kadın Kolları Başkanı Zehra Kocabeyoğlu, Türk yemeklerine yabancı isimler verildiğine dikkat çekerek, "MHP kadın kolları olarak ülkemiz için bu tür çalışmaları daima desteklemeliyiz. Bizim en büyük eksikliğimiz kültürümüze ait şeyleri sahiplenmiyoruz. Başka milletler bu nesneyi geliştirerek sahiplenmektedir. Yabancı ülkeler yemeklerimizi himaye altına almak istiyor. Buna son derece karşıyız. Nihal Atsız, 'Bir millet ordusunu kaybederse tehlikededir. Bir millet istiklalini kaybederse felakete düşmüştür ama bir millet dilini kaybederse o millet yok olmuş demektir' demiştir. Kendi milli değerlerimize sahip çıkmalıyız" diye konuştu.

Alanya Profesyonel Aşçılar Birliği Başkanı Bayram Ergün, Türk yemeklerine Türkçe isimler verilmesi gerektiğini vurgulayarak "Restoranların, otellerin mönülerinde Türk yemeklerinin isimlerinin Türkçe olmasını istiyoruz. Şu ana kadar bundan çok rahatsızlık duyduk ve bunu dile getirmek için çeşitli broşürler hazırladık. Broşürleri otellere, tesislere ve restoranlara dağıtacağız. Türk mutfağına hizmet veren aşçıların Türk yemeklerinin ismine sahip çıkmasını istiyoruz. Türk yemeklerinin ismini kullanırken öz Türkçe ile yabancı kelimelere çevirmeden kullanmalıyız" dedi.

Ergün, yabancılara ocak ayı içerisinde Türk yemekleri kursu vereceklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA