Antalya: KKTC Cumhurbaşkanı Talat Antalya'da

Antalya: KKTC Cumhurbaşkanı Talat Antalya'da

Antalya'ya Gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Eşi Oya Talat, Aspendos Antik Tiyatrosu, Perge Antik Kenti ve Antalya Müzesi'ni Gezdi.

Antalya: KKTC Cumhurbaşkanı Talat Antalya'da

Antalya'ya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Aspendos Antik Tiyatrosu, Perge Antik Kenti ve Antalya Müzesi'ni gezdi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen 14. Akdeniz Toplantılarına katılmak için Antalya'ya gelen Cumhurbaşkanı Talat, bugün kentteki bazı tarihi ören yerlerini gezdi. Eşi Oya Talat ile birlikte ilk olarak Aspendos Antik Tiyatrosu'nu gezen Mehmet Ali Talat, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva Işkan Işık'tan yapılar hakkında bilgi aldı. Aspendos ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Talat'a, Japon turistler büyük ilgi gösterdi. Gösterilen ilgi karşısında memnun olan Talat, Japon turistlerle bir süre sohbet etti. Japon turistler Talat ile fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Daha önce Kıbrıs'a hiç gitmediklerini söyleyen turistler, ilk fırsatta Kıbrıs'a gitmeyi istediklerini söyledi. Talat'a burada Belkıs Belediye Başkanı Hümmet Mert tarafından Aspendos Antik Tiyatrosu'nun bir maketi hediye edildi. Talat, buranın ardından Aksu Beldesi'nde bulunan Perge Antik Kenti'ne gitti. Burada gazetecilere açıklama yapan Talat, tarihi eserlerden çok etkilendiğini söyledi. Bu eserler sayesinde insanoğlunun nereden nereye geldiğini bir kere daha gördüklerini ifade eden Talat, "Çok etkileyici bir bölge. İnsanoğlu çok uzun yıllar, uygarlığı geliştirmiş ve bu noktaya gelmiş. Polemiklerin, küçük siyasi hesapların, entrikaların ne kadar anlamsız olduğunu gördük. Binlerce yıllık süreçte insanlar nereden nereye gelmiş. Önemli olan insanların varlığını, barış, kardeşlik ve dostluk içerisinde sağlayabilmesidir" diye konuştu.

Talat, bir basın mensubunun İngiltere Başbakanı Tony Blair'in KKTC'ye doğrudan uçuş yapabilecekleri yönündeki açıklamalarına Kıbrıs Rum Kesimi lideri Papadopulos'un "Yapamazlar" şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Papadopulos nereden çıktı? Bu konuları farklı ortamlarda konuşalım. Bugün sadece tarih konuşmak istiyorum" dedi.

Talat'ın eşi Oya Talat da Perge gezisi sırasında burada yaşanan sevgileri, aşkları, dostlukları ve kavgaları düşündüğünü söyledi. Talat ve eşi, Perge Antik Kenti gezisi sırasında basın mensuplarına da poz verdi. KKTC Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet daha sonra Antalya Müzesi'ne gitti.

Kaynak: İHA