Antalya Havalimanı'ndan Devlet Kasasına 145 Milyon Dolar

Antalya Havalimanı'nı İşleten Icf Airports, 2010 Yılının İşletme Bedeli Olan 145 Milyon Doları Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne Teslim Etti.

Antalya Havalimanı'ndan Devlet Kasasına 145 Milyon Dolar
08.01.2010 19:02 | Son Güncelleme: 08.01.2010 19:02

Antalya Havalimanı'nı işleten ICF Airports, 2010 yılının işletme bedeli olan 145 milyon doları Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne teslim etti.

Antalya Havalimanı iç, dış, VIP ve CIP terminallerinin işletilmesine ilişkin toplam 3,19 milyar dolarlık imtiyaz ödemesinin 2010 yılını içeren 145 milyon dolarlık 4'üncü imtiyaz ödemesi, Ankara Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle yapıldı. Törende ödemeyi temsilen hazırlanan sembolik çek IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen tarafından DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal'a sunuldu.

Törende konuşan IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Nisan 2007'de ICF Airports olarak 3,19 milyar dolarlık imtiyaz ödemesiyle Antalya Havalimanı'nın üç terminalini işletme hakkını elde ettikleri bilgisini verdi. Bu üç terminale ek olarak 23 Eylül 2009 tarihinde DHMİ Genel Müdürlüğü ile yaptıkları kira sözleşmesi gereğince Dış Hatlar Terminali 2'nin de 2024 yılına kadar işletme hakkına sahip olduklarını da ifade eden Çeçen, şunları söyledi:

"ICF şirketi yükümlülüğü gereği şimdiye kadar DHMİ'ye 693,2 milyon dolar peşin ödeme yaptı. Bugün de 2024 yılına kadar devam edecek sürenin her yıl ödenmesi gerekli olan 144,7 milyon dolarlık ilk taksitini ödemenin rahatlığını ve mutluluğunu yaşamaktayız. 2009 yılı başında dünyada başlayan global krizin oluşturduğu olumsuz hava bizleri de derinden endişelendirmişti. Çünkü hem kiramızı ödeyecektik, hem de 100 milyon Euro'luk yatırıma başlama hazırlığındaydık. Şükürler olsun ki hem hükümetimizin hem de sektörün aktörlerinin aldığı tedbirler sayesinde krizin olumsuz etkilerinden zararsız olarak, yılı başaralı bir şekilde kapatmış bulunuyoruz. ICF ortaklığı 2009 yılında planladığı yatırımlarının tümünü tamamlama mutluluğunu yaşamaktadır."

İbrahim Çeçen konuşmasında, ICF Airports'un 21 milyon yolcuya hizmet veren Antalya Havalimanı'na yeni bir iç hatlar terminali kazandırdığını da ifade etti. 20 bin metrekare olan eski iç hatlar terminalini onarmak yerine, yeni ve modern bir bina yaptıklarını anlatan Çeçen, "35 bin metrekarelik dört körüklü yeni terminal binasını ek maliyet gözetmeksizin inşa ederek, yeni yılda hizmete sunulmasını temin ettik. Ayrıca ısı santrali, yakıt hidrant sistemi gibi toplam 100 milyon Euro bedelli yatırımları da bu yıl içinde tamamladık. Antalya Havalimanı modern yapıları, çevre düzenlemesi, teknik altyapısı ile uluslararası yolcu trafiğinde Avrupa'nın sayılı havalimanlarından biri haline geldi." diye konuştu.

Alman Fraport AG ile Türk IC İçtaş AŞ'nin ortak girişimiyle 2007 yılında Antalya'da kurulan ve uluslararası yolcu trafiğinde Türkiye'nin en büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı'nın işletmeciliğini yürüten ICF Airports, toplam 3,19 milyar doları bulan imtiyaz ödemesi ile Eylül 2007'de İç Hatlar Terminali, Dış Hatlar Terminali 1, VIP, CIP terminalleri ile Dış Hatlar Terminali 2'nin 2024 yılına kadar işletim hakkını elde etmişti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Antalya Havalimanı'ndan Devlet Kasasına 145 Milyon Dolar - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.7.2020 06:35:08. #1.15#
title