Antalya'daki Orman Yangını

Antalya'daki Orman Yangını

Antalya'nın Kemer İlçesine Bağlı Göynük Kanyonunda Öğle Saatlerinde Başlayan Orman Yangınını Söndürme Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediliyor. Yangın Bölgesinde İncelemelerde Bulunan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Kanyon Bölgesinde Etkili Olan Yangında 20 Hektarlık Ormanlık Alanın Tamamen Yandığını Açıkladı.

Antalya'daki Orman Yangını

Antalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük kanyonunda öğle saatlerinde başlayan orman yangınını söndürme çalışmalarına aralıksız devam ediliyor. Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, kanyon bölgesinde etkili olan yangında 20 hektarlık ormanlık alanın tamamen yandığını açıkladı.

Göynük kanyonunun bulunduğu Milli Park alanında çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları güçlükle sürdürülüyor. Şu ana kadar 20 hektar ormanlık alanın kül olduğu yangına, bölgenin sarp kayalık olması ve kanyonun darlığı nedeniyle zor şartlar altında müdahale edilebiliyor.

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Bu sırada Göynük Belediyesi hizmet binasının açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a da yangın söndürme çalışmaları hakkında bilgi veren Vali Yüksel, 20 hektar ormanlık alanın yandığını ve ekiplerin yangını kontrol altına almak için yoğun çaba gösterdiğini söyledi.

Yangına ilk etapta uçaklarla müdahale edilmesine rağmen arazi şartlarının uygun olmaması sebebiyle helikopterle söndürme çalışmalarına devam edildiğini anlatan Vali Yüksel, "Helikopterler bile zor şartlar altında çalışmalarını sürdürüyor. Uçak ve helikopterlerin harekat alanı çok kısıtlı. Ekiplerimiz yangını söndürmek için seferber olmuş durumdalar. Gerekirse yangın riskinin olduğu günlerde orman yangınlarına karşı aldığımız tedbirlere ek tedbirler alabiliriz. Valilik bünyesinde oluşturulan kriz merkezimiz çalışmaları an ve an takip etmektedir" diye konuştu.

Vali Yüksel, yaşanan orman yangınlarının bir çoğunun insan kusurundan kaynaklandığını da belirterek, herkesi yangınlar konusunda dikkatli ve sorumlu olmaya çağırdı.

(AT-NÇ-Y)

Kaynak: İHA