Antalya'daki Helikopter Kazası

Antalya'daki Helikopter Kazası

Antalya'da 5 polisin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı'nın kaza kırım ekibi Antalya'ya geldi.

Antalya'daki Helikopter Kazası

Antalya'da 5 polisin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı'nın kaza kırım ekibi Antalya'ya geldi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı'ndan 10 kişilik kaza kırım ekibi, helikopterle Antalya'ya geldi ve olay yerinde incelemelere başladı. Ekibin incelemesi sonrası, kazayla ilgiyi ayrıntılı bilgiye ulaşılacağı kaydedildi.

Antalya'da bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da kazanın ardından olay yerine gelerek, Antalya Emniyet Müdür Yardımcısı Müjdat Özcan'dan kazayla ilgili bilgi aldı. Baykal, kazadan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, emniyet teşkilatına başsağlığı dileğinde bulundu.

Öte yandan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan da Alanya'da katıldıkları bir toplantıdan dönerek, kaza yerinde incelemelerde bulundular.

Olay yerinde yetkililerden bilgi alan Yüksel, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından turizm sezonunda havadan genel güvenlik kontrolü için gönderilen helikopterin, bugün saat 16.50'de motorundaki bir arıza nedeniyle stadın yanına düştüğünü söyledi.

Helikopter havalandıktan sonra kuleyle irtibatının kesildiğini kaydeden Yüksel, kazada, 5 polisin şehit olduğunu hatırlatarak, ''Türk milletinin başı sağolsun'' dedi.

Kazayı incelemek üzere Ankara'dan teknik heyetin Antalya'ya geldiğini belirten Yüksel, teknik heyetin değerlendirmesini beklediklerini dile getirdi.

Kazayı gören görgü tanıkları, pilotun büyük bir cesaretle helikopteri yere indirdiğini kaydettiler.

Görgü tanıklarından emekli helikopter pilotu Nejat Günal, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın, kendisinin 100 metre yakınında meydana geldiğini söyledi. Büyük bir gürültü duyduğunu ve olay yerine gittiğinde helikopterin yere çakılmış olduğunu ifade eden Günal, alevlerden ve çevreye yayılan parçalardan dolayı helikoptere yaklaşamadıklarını anlattı.

Son teknolojiyle donatılan helikopterin teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü sandığını kaydeden Günal, bu tür helikopterlerin depolarında 1 ton yakıt taşıdıklarını dile getirdi. Helikopterin havada patlamadığını, yere çakıldıktan sonra alev aldığını ve patlamanın bundan 2 saniye sonra gerçekleştiğini belirten Günal, şöyle konuştu:

''Kimse içinden çıkamadı. Pilotlarımız, emniyetin çok iyi eğitim almış başarılı ve gözü pek pilotlarıymış. Büyük bir cesaretle helikopteri düz alana indirdiler, 5 metre ilerideki apartmanlara çarpmaması büyük bir şans. Sanırım stada inmeye çalışıyorlardı.''

Helikopterin düştüğü anda, 15-20 kişinin araçlarındaki yangın tüpleriyle helikoptere müdahale ederek pilotları kurtarmaya çalıştıklarını anlatan görgü tanıkları, helikopterin aniden alev aldığını, bu nedenle de müdahale edilemediğini bildirdiler. Görgü tanıkları, vatandaşların emniyet amiri pilot Hakan Kaya'yı helikopterden çıkarmayı başardıklarını, ancak alevlerin büyümesi nedeniyle olay yerinden uzaklaştıklarını anlattılar.