Antalya'daki Alman Marco Davası

Antalya'daki Alman Marco Davası

Antalya'da Tatil Yaptığı Sırada 13 Yaşındaki İngiliz Kız Charlotte L.m'ye Cinsel Tacizde Bulunduğu Gerekçesiyle Antalya Cezaevinde Tutuklu Bulunan Alman Marco W.'nin Yargılanmasına 14 Aralık 2007 Tarihinde Devam Edilecek.

Antalya'daki Alman Marco Davası

Antalya'da tatil yaptığı sırada 13 yaşındaki İngiliz kız Charlotte L.M'ye cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle Antalya cezaevinde tutuklu bulunan Alman Marco W.'nin yargılanmasına 14 Aralık 2007 tarihinde devam edilecek.

Antalya Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek olan duruşma öncesi İngiliz ailenin avukatı Ömer Aycan, davanın karar aşamasında olduğunu söyledi. Mahkeme heyetinin önce duruşmada talep ettiği İngiliz kız Charlotte L.M. ile ilgili olarak alınan fiziki ve ruhsal durumunu belirten sağlık raporunu mahkemeye sunacağını anlatan avukat Aycan, raporun haklılıklarını ortaya koyan bir içeriği sahip olduğunu, ancak detaylı bilgi vermesinin doğru olmayacağını söyledi. Davayla ilgili tüm delillerin

toplandığını ve dava hakkında mahkeme heyetinin karar verilebileceğini ifade eden avukat Ömer Aycan, duruşmada Marco W. ile ilgili tahliye kararı beklemediklerini belirtti. Dosyanın karar çıkabilecek şekilde olgunlaştığını düşündüklerini söyleyen Aycan, "İngiltere'den beklenen ifadeler ve sağlık raporları mahkemeye ulaştı. Karar için engel yok. Mahkeme heyeti bu duruşmada taraftarların son savunmalarını için süre verebilir" dedi.

Aycan, Marco'nun avukatlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunduğuyla ilgili sorulan bir soruya ise, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvuru bizim aleyhimize açılan bir olay değil, Türkiye Cumhuriyeti aleyhine açılmış bir dava olacaktır. Bu durumda biz sadece izleyici olabiliriz" diye konuştu.

Marco'nun tutukluluk halinin sona erdirilmesi konusunda çıkabilecek bir karara itiraz edeceklerini söyleyen Aycan, her şeyin duruşma günü ortaya çıkacağını belirtti. Alman medyasının davaya gösterdiği ilgiden rahatsız olmadığını dile getiren Aycan, ancak Alman politikacıların Marco lehine Türkiye üzerinde siyasi baskı oluşturmak istemesinin rahatsızlık verici olduğunu ifade etti.

Davanın seyriyle ilgili olarak sürekli İngiliz aile ile görüştüğünü de kaydeden Ömer Aycan, "Onlar da adaletin bir an önce tecelli etmesini istiyorlar. Mağdur olarak sanığın cezalandırılmasını ve bir an önce normal hayatlarına dönmek istiyor. İngiltere'den gelen Charlotte L.M. ile ilgili rapor haklılığımızı gösteren bir içeriğe sahip" şeklinde konuştu.

(AT-NÇ-Y)