Antalya'da Oryantiring Yarışmaları

Antalya'da Oryantiring Yarışmaları
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Spor

Türkiye Oryantiring Federasyonu Tarafından Düzenlenen 1. Kademe Mustafa Karataş Oryantiring Yarışması Antalya'da Başladı. Harita ve Pusula Yardımıyla Arazide Hedef Bulma Yöntemiyle Yapılan Yarışmanın İlk Etabında 11 Kategoride Toplam 389 Sporcu Zorlu Tabiat Şartları Karşısında Zamana Karşı Yarıştı.

Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen 1. Kademe Mustafa Karataş Oryantiring Yarışması Antalya'da başladı. Harita ve pusula yardımıyla arazide hedef bulma yöntemiyle yapılan yarışmanın ilk etabında 11 kategoride toplam 389 sporcu zorlu tabiat şartları karşısında zamana karşı yarıştı.

Antalya'nın Tongüslü-Araplar mevkiindeki ormanlık alanda yapılan yarışmaya 11 kategoride toplam 389 sporcu katıldı. Harita ve pusula yardımıyla arazide hedef bulmaları istenen sporcular, ilk etapta zamana karşı yarıştı. Yarışmaya bayanlar da büyük ilgi gösterdi.

Oryantiring Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Muttalip Gülbudak, araziye yerleştirilen hedeflerin sporcular tarafından harita ve pusula ile bulmaları yöntemiyle yapıldığını söyledi. Özellikle İskandinav ülkelerinde bu spor dalının çok gelişmiş olduğunu vurgulayan Gülbudak, "Oryantiring zayıfın güçlüye karşı üstünlük sağladığı bir spor. Bu sporda sadece fiziksel güç ve kondisyon yeterli değildir. Çok iyi harita okumayı da gerektiriyor. Bu sporun başka bir özelliği de tek başına bir işi başara bilme, cesaret, kendine güven gibi becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda doğa sevgisini aşılayan bir spor. Dümdüz bir tarlada ya da çölde bu sporu yapmak mümkün değil" dedi.

Federasyon Başkanı Nevzat Varol da oryantiringin 2002 yılında resmi olarak dağcılık bünyesinde başlatıldığını ve 4 ay öncede federasyon olarak faaliyet göstermeye başladıklarını anlattı.

Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de bu sporu sevdirmek istediklerini ifade eden Varol, "Yeni bir federasyon olmamıza rağmen yaklaşık 400 sporcumuzla bir Türkiye şampiyonasının birinci ayağını yapıyoruz. 65'e yakın kulübümüz var. 2006 yılında yapılan Üniversite Şampiyonası'na 23 üniversite katıldı. Bu da federasyon faaliyetlerinin sporcular tarafından benimsendiğinin kısa vadede bir göstergesi. Oryantiringin 70 ülkede federasyonu var ve her sene düzenli olarak kıta ve bölgesel şampiyonalar düzenleniyor. Bu şampiyonalarda Türkiye 2006 yılında Balkan Oryantiring Şampiyonası'nda takım halinde birincilik, çeşitli derecelerde de 9 farklı birincilik kazandı. Bu başarılar kısa sürede bu sporun benimsendiğini gösteriyor" diye konuştu.

1. Kademe Mustafa Karataş Oryantiring Yarışması'nın ikinci etabında orta mesafe yarışması düzenlenecek.

(ŞT-AT-MEF-S)

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce #AsgariÜcret ne kadar olmalı?#AsgariÜcretTespitKomisyonu

— Haberler (@Haberler) November 30, 2021 " class="hbptLink" rel="nofollow">Asgari ücret sizce ne kadar olmalı?

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title