Antalya'da Krize Karşı Dev İşbirliği

Antalya'da Ekonomik Krize Karşı Dev İşbirliğine İmza Atılıyor. Krizin Etkilerini Seferberlik Ruhu ile Azaltma Çabasında Olan Akdeniz Üniversitesi (Aü) Önderliğinde, İşverenler ve Çalışanlar 'Akdeniz İş Fırsatları Fuarı'nda Buluşacak.

Antalya'da Krize Karşı Dev İşbirliği

Antalya'da ekonomik krize karşı dev işbirliğine imza atılıyor. Krizin etkilerini seferberlik ruhu ile azaltma çabasında olan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) önderliğinde, işverenler ve çalışanlar 'Akdeniz İş Fırsatları Fuarı'nda buluşacak.

İlin en büyük istihdam fuarı ile Antalya'yı, iş dünyasını ve çalışanları enerjiye kavuşturup kriz ortamında harekete geçirmek istediklerini söyleyen AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Toplumun her kesiminin derdini dert edindiğimizi göstermek istedik. Çünkü birlikten güç ve güzellik doğuyor." dedi.

Akdeniz İş Fırsatları Fuarı, 26 Şubat-1 Mart tarihleri arasında Cam Piramit'te düzenlenecek. AÜ'nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan fuarda, Türkiye'nin önemli sorunları arasında yer alan istihdam problemine Antalya ölçeğinde çözüm aranacak. Bunun için firmalar ile çalışanlar biraraya getirilerek yeni iş birlikteliklerinin yolu öğretilecek. Antalya iş dünyasının, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin büyük desteğini alan fuarın tanıtımını yapmak için AÜ Senato Salonu'nda yapılan toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Krizin tüm insanların hayatını etkilediği son aylarda ne yapabiliriz diye kendimize sorduk. Bunun birçok yolu vardı. Antalya'yı, Antalya iş dünyasını yeni enerjiye kavuşturup, harekete geçirmek lazımdı. Bu çerçevede fuar düzenlemeye karar verdik." diye konuştu. Kurtcephe, ekonomik krizin ektilerini en iyi hissedenlerden birisi olduğuna da değinerek, her gün 100'lerce insanın iş için kapısını çaldığını söyledi.

Antalya'nın en önemli istihdam fuarını kamu ve özel olmak üzere tüm kurumlarla işbirliği içinde hazırladıkları bilgisini veren Kurtcephe, "Çabamızın altında bu şehre duyduğumuz sorumluluk duygusu yatıyor. Başarılı olursak bu üniversitemizin değil, bu kentin başarısı olacaktır. Durağanlık yaşandığı bu dönemde hareket getirirsek mutlu olacağız." şeklinde konuştu.

Çalışmalarının diğer illerde örnek olması, sıkıntılı dönemlerde işbirliğinin önemini gösteren bir model oluşturmasını arzu ettiklerini ifade eden Kurtcephe, çalışana ve iş verene de motivasyon kazandırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Turizm, sağlık, tarım, gıda, sanayi başta olmak üzere değişik sektörlere yönelik olacak fuara katılım ücreti alınmayacak. Fuarın tanıtımı için 12 bin firmaya elektronik posta gönderildi. Şimdiden 100 firma fuara katılacağını bildirdi. Fuar boyunca katılımcılardan, ele alınan konulara, düzenlenen panellere kadar her şey kayıt altına alınacak. 4 gün sürecek fuar sonunda elde edilen veriler ölçüme tabi tutulacak. Fuar boyunca Ali Sabancı, Nuri Vatan, Lucian Arkas, Nuri Özaltın gibi iş adamlarının yanı sıra Rıfat Hisarcıklıoğlu, Ersin Özince gibi iş dünyasını temsil eden isimler konferans verecek.

HERKES VARDI, ATSO YOKTU

Antalya'nın en büyük istihdam fuarı olarak gösterilen çalışmanın tanıtım toplantısına iş dünyası, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Katılımcılar, sonuna kadar projenin ardında olduklarını beyan etti. SGK, Defterdarlık, Vergi Dairesi Başkanlığı gibi kurumlar ise fuara katılarak kendi stantlarını açacaklarını bildirdi. Tanıtım toplantısına katılanların ortak düşüncesi ise fuarın sadece Antalya ile sınırlı tutulmayıp çevre illere de yayılması isteği oldu.

Akdeniz İş Fırsatları Fuarı'nın tanıtım toplantısının en dikkat çeken kısmı Antalya iş dünyasının çatı örgütü olarak kabul edilen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO)'nın bir tek temsilci ile bile katılmaması oldu. Her fırsatta yaşanılan ekonomik sıkıntıya değinen ATSO Başkanı Kemal Özgen'in mazeret bildirerek katılmadığı toplantıya temsilci göndermemesi de eleştiri konusu oldu. Özgen'in dışında, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de toplantıya katılmadı. Toplantıda, Yüksel ve Türel'i de temsilen kimsenin bulunmaması dikkat çekti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA