Antalya'da Kopya Kredi Kartı Operasyonunda 10 Gözaltı

Antalya'da Kopya Kredi Kartı Operasyonunda 10 Gözaltı

Antalya'da, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin kredi kartı bilgilerini ve şifrelerini kopyalayarak vurgun yapan, liderliğini eski bir polisin yaptığı çeteye yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında kamu görevlisinin de bulunduğu 10 kişiyi...

Antalya'da Kopya Kredi Kartı Operasyonunda 10 Gözaltı

Antalya'da, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin kredi kartı bilgilerini ve şifrelerini kopyalayarak vurgun yapan, liderliğini eski bir polisin yaptığı çeteye yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında kamu görevlisinin de bulunduğu 10 kişiyi gözaltına alındı.

Antalya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Antalya, Sivas, Batman ve Çankırı illeri ile Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde eş zamanlı operasyon düzenledi. Tatil için kente gelen turistlerin alışveriş yaptığı yerlerde kartla ödeme yaptıkları sırada elde ettikleri kart ve şifre bilgilerini kullanarak vurgun yapan 10 kişi gözaltına alındı. İ.S. liderliğindeki çete üyeleri O.Ş., M.K., Ş.K., G.K., M.C., M.K., İ.K., A.Ü. ve A.M. sorgulanmak üzere KOM Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte liderlik yapmak ve üye olmak, örgüt faaliyetleri kapsamında banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması' suçlamalarıyla sorgulanmaya başlanan şüphelilerin polisin takibi sırasında 500 bin TL'lik vurgun yaptığı ortaya çıktı. Çete üyelerinin elde ettikleri kart bilgilerini plastik kartların manyetik şeritlerine aktarıp anlaşmalı işyerlerinde bulunan pos cihazlarından hizmet ya da mal almış gibi komisyon karşılığında çekim yaptığı belirlendi. Çete üyelerinden M.K..'nın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde görevli memur olduğu belirtildi.

Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru İ.S.'nin 2005 yılında 'uyuşturucu madde esrar kaçakçılığı' suçlamasıyla gözaltına alındığı, bu suçlamanın ardından başka kente tayin edildiği ve ardından da idari soruşturma kapsamında meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı. Önceki yıl 'resmi belgede sahtecilik' suçlamasıyla bir süre cezaevinde yatan İ.S.'nin geçen yıl da banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçlamasıyla yakalandığı kaydedildi.

------------- - Antalya