Antalya'da Konutlarda Doğalgaz Kullanımı İçin Geri Sayım Başladı
Haberler » Yerel » Haber

Antalya'da Konutlarda Doğalgaz Kullanımı İçin Geri Sayım Başladı

Gültekin Çınar, Antalya'da Orta Basınç Şebekesinin Tamamlanmasının Ardından Gelecek Kış Ayında İsteyen Vatandaşların Dogalgaz Kullanabileceklerini Söyledi

Antalya'da Konutlarda Doğalgaz Kullanımı İçin Geri Sayım Başladı

Energaz Genel Müdürü ve Olimposgaz Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Çınar, Antalya'da orta basınç şebekesinin tamamlanmasının ardından gelecek kış ayında isteyen vatandaşların dogalgaz kullanabileceklerini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Antalya doğal gaz dağıtımı lisansı verilen Olimposgaz'ın Ulus Mahallesi'ndeki kazı sahasını ziyaret etti.

Energaz Genel Müdürü ve Olimposgaz Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Çınar, Akaydın'a bu yılki yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Yüksek basınç şehir besleme hattı ve şehir giriş istasyonunun 2008'de tamamlandığını belirten Çınar, konutlara gaz arzı sağlayabilmek için orta basınç şebekesine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Çınar, 'Serik ilçesine kadar uzanan ve şehrin 30 yıl boyunca doğal gaz ihtiyacını karşılayacak orta basınç şebekesini, 15 Mayısa kadar tamamen bitirmek istiyoruz' dedi.

Orta basınç şebekesinde 20-24 inç eninde ve 10-12 metre uzunluğunda çelik boruların çift kaynak yapılarak döşendiğini dile getiren Çınar, buradan alınacak daha küçük çaplı ve kısa mesafeli hatlarla da bölge istasyonları oluşturulacağını belirtti.

Bölge istasyonlarında basıncın 20 bardan 4 bara düşeceğini dile getiren Çınar, 'Ondan sonra işimiz çok kolay. Vatandaşlardan talep geldikçe belediyelerle de görüşerek ev bağlantıları için sokaklara gireceğiz' diye konuştu.

Evsel bağlantılara öncelikle Kepez'den başladıklarını vurgulayan Çınar, amaçlarının bu bölgede 15 Mayıstan önce konutlara gaz vermek olduğunu ifade etti.- 'KAZI RUHSATLARI ZAMAN KAYBETTİRDİ'-İlçe belediye başkanlarının vatandaşın doğalgaz talebiyle ilgili endişeleri olduğunu dile getiren Çınar, özellikle doğalgaz çalışmaları nedeniyle yapılan kazıların neden olduğu şikayetlerin buna neden olduğunu kaydetti.

Çınar, 15 Mayıs-15 Ekim arasında kazı yasağı olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi:

'Antalyalılar'dan gelen talepleri belirleyeceğiz. Talepler geldikten sonra belediyelerle de görüşerek bu sefer sokaklara ev bağlantıları için gireceğiz. 15 Mayısa kadar orta basınç şebekesini tamamlarsak kazı yasağı sona erdikten sonra talep eden her konuta gaz verebilecek duruma geleceğiz. 2011 kışına arzu eden vatandaşlarımız gaz kullanabilecekler.'

Antalya'daki çalışmalarda zaman kaybettiklerini ifade eden Çınar, şunları söyledi:

'Antalya'da kazı ruhsatlarında zaman kaybettik. Seçimlere denk geldi. 2008'in ikinci yarısında çalışamadık, yine seçim vardı, Menderes Türel zamanında, 'Seçimden sonra' dendi. Arkasından Mustafa Akaydın döneminde geniş kapsamlı brifing verdik. Belediyeyi tanımaları, konulara hakim olmaları gerekiyordu. 2009'da da yatırım yapamadık, bu sene Ekim ayında belediye ile mutabakata vardık.

Antalya'da talihsizliğimiz oldu. Antalya'nın turizm nedeniyle özel bir kent olmasından dolayı belediye başkanları kazılar konusunda endişe taşıyorlar. Ama külfet olmadan nimet olmuyor. Her nimetin bir külfeti var. Dişimizi sıkacağımız ise sadece birkaç ay.'

Çınar, doğalgazı sadece mutfağında kullanmak isteyen bir kişiye maliyetin 500 TL olacağını, ısınmada kullanılması durumunda bu maliyetin artacağını söyledi.

Buna karşın doğalgaz kullanımının daha ekonomik olduğunu vurgulayan Çınar, 60 TL'lik tüp masrafının 6-7 TL'ye ineceğini kaydetti.- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI AKAYDIN-Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da, 'Doğalgaz, hava kirliliğinin bir numaralı ilacı' dedi.

Vatandaşların doğalgaz konusunda bilgilendirilmesi ve konut sahiplerinin doğalgaz kullanımına teşvik edilmesi için belediye olarak eğitici ve yol gösterici olacaklarını vurgulayan Akaydın, 'Doğalgaz fosil kökenli bir yakıttır ama çıkan ürün temizdir ve de çok ucuzdur' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Akaydın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya'dan milletvekili adayı olacağına yönelik iddialar olduğunun belirtilmesi üzerine, 'Basından duydum. Henüz güvenilir bir haber olmadığını düşünüyorum. Birinci sırada aday olursa ben şahsen, şahsım adına çok memnun olurum. Başbakanımız Antalya'da aday olmuş, ne güzel Antalya adına alkışlanacak birşey' dedi.

(FÜ-BNY-NÖZ) - ANTALYA