Antalya'da Hamile Köpek Davası

Antalya'da Hamile Köpek Davası

Lya'da Hamile Köpek Davası

Antalya'da Hamile Köpek Davası

LYA'DA HAMİLE KÖPEK DAVASI

- AVUKAT ŞENNUR ÜSTÜN, TEMEL EĞİTİM VERİLMESİ AMACIYLA KÖPEK EĞİTİM MERKEZİNE TESLİM ETTİĞİ 14.5 AYLIK KÖPEĞİNİN, FİZİKSEL GELİŞİMİ ÖNCESİ VE BİLGİSİ DIŞINDA GEBE KALARAK YAVRU DÜNYAYA GETİRDİĞİ GEREKÇESİYLE, KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ YÖNETİCİLERİNDEN ŞİKAYETÇİ OLDU

(FOTOĞRAFLI)

ŞÜKRÜ TOPGÜL-CEM GEÇİM-AYHAN TÜRKEZ

ANTALYA - Antalya'da yaşayan avukat Şennur Üstün, temel eğitim verilmesi amacıyla köpek eğitim merkezine teslim ettiği 14.5 aylık köpeğinin, fiziksel gelişimi öncesi ve bilgisi dışında gebe kalarak, yavru dünyaya getirdiği gerekçesiyle, köpek eğitim merkezi yöneticilerinden şikayetçi oldu.

Avukat Üstün, Şana ismini verdiği 14.5 aylık köpeğini, temel eğitimlerinin verilmesi amacıyla Düdenbaşı Mahallesi'ndeki bir köpek eğitim merkezine teslim ettiğini söyledi. Husky cinsi köpeğinin komut dinleme, yürüme, durma, kalkma ve yatma gibi zaman zaman kendisinin de katıldığı temel eğitimlerden geçirildiğini ifade eden Üstün, eğitimler sırasında köpeğinin karnında bir şişlik olduğunu ve yetkilileri uyardığını belirtti. Yaklaşık bir ay süren eğitimin ardından 20 Ocak 2007 tarihinde köpeğini teslim aldığını kaydeden Üstün, köpeğinin karnındaki şişliğin hala geçmediğini, bunu da kilo almasına yorumladığını vurguladı. Köpeğe yürüyüş yaptırarak kilo vermesini sağlamaya çalıştığını aktaran Üstün, "15 gün sonra köpeğim hastalandı. Köpeğimi götürdüğüm veterinerin çektiği ultrasonda hayvanın gebe olduğunu öğrendim. Karnındaki yavrulardan birinin ölmesi nedeniyle de köpeğim zehirlenmeye ve rahim kanallarının tıkanması rahatsızlığıyla karşı karşıya kaldı. Henüz 14.5 aylık olan köpeğim yavruyken gebe kalmasının şaşkınlığını ve üzüntüsünü yaşıyorum" dedi.

Üstün, hemen tedavi altına alınan ve zehirlenme riski nedeniyle geçen hafta veterineri tarafından sezaryenle erken doğum yaptırılan köpeğinin, 8 sağlıklı yavru dünyaya getirdiğini, bir yavrusunun da operasyon sırasında öldüğünü bildirdi. Köpeğinin sağlık kontrollerinin devam ettiğini belirten Şennur Üstün, köpeklerin fiziksel gelişimlerinin tamamlaması için en erken 18 aylıkken çiftleştirilebileceğini söyledi. Üstün, köpeğinin henüz 15. ayını doldurmadan gebe kalması ve doğum yapmasından köpek eğitim merkezi görevlilerinin neden olduğunu iddia etti. Eğitim merkezi sahipleri ve görevlileri hakkında Tarım İl Müdürlüğü'ne şikayetçi olduğunu belirten Üstün, yarın ise Cumhuriyet Savcılığı'na TCK'nın 151/2 maddesi gereğince 'Hayvana eziyet yapmak' suçlamasıyla yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Yavrularının hangi cins olduğunu bilmediklerini belirten Üstün, yavruları beslemeyi düşünmediğini, anne sütünün kesilmesinin ardından talep eden arkadaşlarına verebileceğini kaydetti.

(ŞT-CE-AT-RO-Y)

Kaynak: İHA