Antalya'da 23 Nisan Coşkusu

Antalya'da 23 Nisan Coşkusu

Antalya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında yüzlerce çocuk Konyaaltı Beachpark'ta bayram kutladı.

Antalya'da 23 Nisan Coşkusu

Antalya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında yüzlerce çocuk Konyaaltı Beachpark'ta bayram kutladı. Çocukların coşkusuna aileleri ve kent protokolü de eşlik etti. Bayram dolayısıyla Vali koltuğuna oturan 10 yaşındaki Umut Can Erdoğan, Antalya'da çocuklar için daha fazla park ve bahçe alanı oluşturulmasını istedi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Antalya'da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Törenler Milli Eğitim Müdürlüğü'nce Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen çelenk sunulmasıyla başladı. Törene İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin anıta bırakılması ardından CHP ve MHP başta olmak üzere meslek odası ve sivil toplum kuruluşları alkışlar eşliğinde çelenklerini bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

VALİ ÖZTÜRK'ÜN KOLTUĞUNDA

Kutlamalar kapsamında Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, koltuğunu Meryem Mustafa Ege İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Umut Can Erdoğan'a devretti. Annesi Güneş ve babası Hıdır Erdoğan ile okul müdürü ve öğretmeninin de yer aldığı devir teslim töreninde küçük Vali Umut Can, Vali Öztürk'e çiçek verdi. Vali Öztürk ise, Umut Can'a Türkçe sözlük ile eşofman takımı hediye etti. Küçük Vali Umut Can, koltuğa oturduktan sonra Değerler Eğitimi ile 'Çiçek ve Çocuk' temalı EXPO 2016 ile ilgili bilgi verdi. Can, EXPO'daki son durumla ilgili Genel Sekreter Selami Gülay'dan telefonla bilgi aldı. Çocuklar için Antalya'da yapılması gerekenlerden de bahseden Küçük Vali Umut Can şöyle dedi:

"Çocukların eğlenmesi açısından parklar çok önemli. Yoksa evde kalırlar ve sıkılırlar. Bu yüzden park ve bahçelerin sayısının artması gerekiyor. Aynı zamanda geleneksel oyunların unutulmaması için seksek, yakar top veya beş taş gibi oyunlar için bazı çizgiler çizilmeli. Gençlerimiz için ışıklandırılmış kapalı veya açık spor alanları gerekiyor. Çünkü gençler spor yapmayı severler. Yetişkinler için ise yürüyüş yollarının yapılması o parkların kalitesinin artmasını sağlayacak."

KUTLAMALAR BEACHPARK'TA

Kutlamalar kapsamında Konyaaltı Beachpark'ta düzenlenen etkinliğe Vali Sebahattin Öztürk, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Menderes Türel, eşleriyle birlikte katıldı. 23 Nisan dolayısıyla resmi kurumlarda makamı devralan öğrenciler de kutlamaları protokolle birlikte izledi. 20 derecenin üzerindeki hava sıcaklığını fırsat bilen yüzlerce çocuk aileleriyle birlikte kutlamaları izlemek için Beachpark'a geldi. Tören öncesi ve sırasında çocuklar aileleriyle uçurtma uçurarak 23 Nisan coşkusunu yaşadı.

TARKAN ŞARKISIYLA COŞTULAR

Renkli görüntülere sahne olan 23 Nisan Ulubay Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında Antalya Çocuk Senfoni Orkestrası, özel çocuklar, yurtdışında yaşayan Türk çocuklar ve Değerler Eğitimi Korosu gibi çeşitli gösteriler sunuldu. Kutlamalar kapsamında, halk oyunları ile şiir ve müzik gösterilerinin yanı sıra 15'inci Uluslararası Çocuk Festivali dolayısıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak kente gelen yabancı öğrenciler de gösteri yaptı. Ünlü Popçu Tarkan'ın 'Öp' şarkısıyla dans eden yabancı öğrenciler ilgiyle izlendi.

TÜRK BAYRAĞI MOTİFİ

Anasınıfı öğrencilerinin halk oyunları gösterisi ise büyük beğeni topladı. Gösteri sonunda anasınıfı öğrencileri Türk Bayrağı motifi oluşturdu. Bu görüntü eşliğinde protokol ile birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ardından tören sona erdi. Tören sonrasında protokol üyeleri 'Minik Eller Büyük Yürekler' sergisi ile çocuk oyunları alanlarını gezdi.

"YER UYGUN DEĞİLDİ" DİYEN CHP'Lİ BAŞKAN ERKEN AYRILDI

Kutlamaları kutlamaları izlemek için alana gelen CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, resmi program başlamadan önceki etkinlikleri kısa bir süre izleyip alandan ayrıldı. Başkan Uysal, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı gelmeden önce ön sıralarda oturduklarını belirterek şöyle dedi:

"Onlar geldikten sonra bana protokolün 3 sıra arkasında, milletvekilimize de protokolden bir miktar uzakta, direklerin arkasında kalan bir koltuk gösterildi. Töreni izlemeye elverişli yerler değildi o yüzden ayrıldık. Bunda bir kasıt olduğunu düşünmüyoruz. Geleceğimiz umulmamıştır ya da bir ihmal olabilir. Kasıt yoktur zannederim. Ama hem benim hem de milletvekilimizin yeri pek elverişli değildi. Sadece yer uygun olmadığı için erken ayrıldık. Bunu bir protesto ve tepki olarak yapmadık." - Antalya

Kaynak: DHA