Antalya: Atso Geleneksel 2006 Yılı Vergi Ödül Töreni

Antalya: Atso Geleneksel 2006 Yılı Vergi Ödül Töreni

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (Atso) Tarafından Düzenlenen Geleneksel 2006 Yılı Vergi Ödül Töreni Yapıldı.

Antalya: Atso Geleneksel 2006 Yılı Vergi Ödül Töreni

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen Geleneksel 2006 Yılı Vergi Ödül Töreni yapıldı.

Talya Otel'de düzenlenen törene 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Törene daha önce katılacağı açıklanan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise rahatsızlığı sebebiyle katılamadı. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, Antalya ekonomisinin son yıllarda büyüme içerisinde olduğunu belirterek, geleneksel hale getirdikleri vergi ödül törenleriyle sanayici ve işadamlarını teşvik ettiklerini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya'da geleneksel olarak düzenlenen bu toplantıda geçmişte hep iktidar ve muhalefet temsilcilerinin ekonomiyle ilgili değerlendirmelerinin yapıldığını ancak bu kez hükümetin temsilcisinin olmadığını, bunun için de konuşmasında fazla eleştiri olmayacağını ifade etti. Gelinen noktada ekonomik sorunların ne kadar çözüme kavuşturulduğunu ve önümüzdeki dönemlerde neler yaşanacağının net olarak bilinmediğini anlatan Baykal, "Son dönemlerde enflasyonu kontrolde önemli bir aşama kaydedildi. Çünkü bütün ekonomik programlarda enflasyonun düşürülmesi hedef alındı. Bu yıl bu programda daha yoğun çalışılmasına rağmen enflasyon oranı geçen yıla oranla daha yüksek bir oranda gerçekleşti. Bu ciddi bir uyarı niteliğindedir. Çünkü son 4 yıl içerisinde bütün kamu yatırımları askıyı alındı. Tek bir enerji tesisi temeli dahi atılmadı. Sadece para ve banka politikalarıyla ekonomik program uygulanamaz. Türkiye'de enflasyon, kur hareketlerine göre azalıp artış gösterebiliyor. Bu ülke ekonomisi adına ciddi bir açmazdır. Dış ticaret ve cari açık, fay hattına yüklenen bir enerji gibi olmuştur. Daha dün Merkez Bankası Başkanı, döviz borcu olanları uyardı. Bu yaşanan kırılganlığı ortaya çıkarmıştır" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Türkiye'de kurum vergisi mükelleflerinin sayısının her geçen yıl artmasına rağmen gelir vergisi mükellefi sayısının 10 yıldır değişmediğini söyledi. Yapısal sorunu çözmeden kayıt dışı ekonominin de önlenemeyeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bu işlerden en fazla rahatsız olan işadamları olarak bizleriz. Maliye Bakanımız keşke burada olsaydı. Hep o bize ortak diyordu. Sayın bakana şunu söylemek isterdim, 'Karımıza ortak ama zararımıza değil.' Bu işin çözülmesini biz de herkesden fazla istiyoruz" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, vergi kanunlarında sürekli değişiklikler yapılmasını da eleştirerek, 20 yıldır uygulanan kurumlar vergisinde 19 sefer değişikliğe gidildiğine dikkat çekti. "Sistemde hata var. Bu hatayı birlikte düzeltelim. Türkiye'de bir vergi reformuna ihtiyaç var" diyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB üyeliği süreciyle ilgili olarak da, "Biz de Türk işadamları ve sanayicileri olarak, birinci ligde futbol oynamak istiyoruz. AB ülkeleri, Türkiye'nin adaylığı konusunda Güney Kıbrıs'ın güdümünde hareket ediyor. Bu yoldan dönmeyeceğiz. Bizi yıldırmaya güçleri yetmeyecek, vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin büyümedeki başarısında Türk işadamları ve sanayicilerinin büyük katkısı olduğunu da sözlerine ekledi.

"ÖFKE, GURUR VE MİLLİ MENFAATLERİ BİRBİRİNE KARIŞTIRAMAYIZ"

Geleceğe güvenle bakabilmek için karamsarlığa düşmemek gerektiğini anlatan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, "Dünya küçülüyor. Mesafeler önemini kaybetmiştir. Bugün dünyada 192 bağımsız devlet bulunmaktadır. Bu ülkelerin hepsi birbirine muhtaçtır. Birbirleri ile işbirliği ve dayanışma içerisinde olmayan ülke yoktur. Bunun karşılığı ise karşılıklı menfaatlerdir. Menfaatler olmadığı zaman işbirliği sağlam değildir. Barış refahla mümkündür. Barışın şartı zenginliktir. Bugün dünyada bir bardak temiz sudan mahrum milyarlarca insan vardır" dedi.

Karşılaşılan zorluklardan yılmamak gerektiğini, gelişme ve kalkınmayı sağlamanın her ülkenin kendi işi olduğunu söyleyen Demirel, "Başka bir ülke gelip, bu gelişme ve kalkınmayı sağlayamaz. Türkiye bugün yılda yüzde 4.5 büyüme ve kalkınma sağlayan bir ülke durumundadır. Ama burada duramaz. Dünyadan kopamayız. Dünyayla iyi geçinmeye mecburuz. İlişkilerimizi iyi tutmalıyız. Öfke, gurur ve milli menfaatleri birbirine karıştıramayız. Millet öfkeli olabilir ama devleti yönetenler öfkeli olamazlar. Ne kadar çok dostumuz olursa o kadar gurur duymamız gerekir" diye konuştu. Demirel, Kıbrıs konusunda da Kıbrıs'ın hiçbir zaman Yunanlılar'ın olmadığını vurgulayarak, haklı davamızı dünya kamuoyuna nasıl anlatacağımızın iyi bilinmesi gerektiğini belirtti. Türkiye'nin bir Avrupa projesi olduğunu vurgulayan Demirel, şunları kaydetti:

"Varmak istediği uygarlık seviyesidir. AB de barış, birliktelik ve kalkınma projesidir. Türkiye bunun dışında kalamadı. Geçen süreçte hasta adam olarak gördükleri Türkiye, bugün Avrupa masasına oturmaya hak kazandı. AB'ye, o uygarlık kriterlerine ters dönersek Cumhuriyete karşı da yanlış yapmış oluruz. Bugün Avrupa'da Türk düşmanlığı yapanlar ilelebet mi yaşayacaklar? Bu ilişkileri koparmak ne yarar sağlar. Kabul edemeyeceğimiz şartlar karşımıza çıkarsa, biz istenen o kriterleri ve şartları yerine getirelim. Bu kötü mü olur? Türkiye, AB üyesi olursa daha çok prestij sahibi oluruz. Bulunduğumuz bölgede buna ihtiyacımız var. Dünyadan kopmayalım, haklılığımızı savunalım. Yeni çağı iyi anlamak gerekir. Türkiye dün vardı, yarın da olacak. Türkiye Cumhuriyeti ezelden ebede varolacaktır."

Törende konuşmaların ardından 2006 yılında en fazla döviz geliri sağlayan firma temsilcileri ile kurum ve gelir vergisi rekortmenlerine ödülleri verildi.

Kaynak: İHA