Antalya: Antalya'da Yerel Yönetimler

Antalya: Antalya'da Yerel Yönetimler

Antalya Kepez Belediye Tiyatro'sun Yetiştirdiği İlk Oyuncular, Töre Cinayetlerinin ve Kan Davasının İşlendiği "Taziye" Adlı Oyunla Seyirci Karşısına Çıkıyor. Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, "Modern Kepez'in Sosyal Dönüşüm Katalizörü Kepez Belediye Tiyatrosu Olacaktır." Dedi.

Antalya: Antalya'da Yerel Yönetimler

Antalya Kepez Belediye Tiyatro’sun yetiştirdiği ilk oyuncular, töre cinayetlerinin ve kan davasının işlendiği “Taziye” adlı oyunla seyirci karşısına çıkıyor. Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner, “Modern Kepez’in sosyal dönüşüm katalizörü Kepez Belediye Tiyatrosu olacaktır.” dedi.

Kepez Belediye Tiyatrosu’nun 2005-2006 sezonunda düzenlediği kursu tamamlayan kursiyerler, ilk oyunlarının prömiyerini 19 Aralık tarihinde Yeni Mahalle Büyükşehir Belediyesi Semt Evi’nde gerçekleştirecek. Kepez Belediye Tiyatrosu’nun ilk oyuncuları 2006-2007 tiyatro sezonunda, yönetmenliğini Gökhan Aykıran’ın yaptığı, Murathan Mungan’ın yazdığı “töre cinayetlerinin ve kan davalarının” işlendiği “Taziye” adlı oyunu sahneleyecek.

Oyunun Yönetmeni Gökhan Aykıran, Türkiye’nin kanayan yarası töre cinayetlerini ve kan davalarını konu alan oyunla, sanatın dilini kullanarak mikro anlamda Kepez’e, makro anlamda Antalya’ya, törelerin saygınlığını ve töre adına işlenen cinayetlerin törelerle hiçbir ilgisinin olmadığını anlatmayı amaçladıklarını söyledi.

Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner de, alt üst yapı yatırımlarıyla, dev projelerle beldeyi çağdaş bir kimliğe kavuşturduklarını belirterek, sanatsal ve kültürel alanda da Kepez’e değişimi yaşatacaklarını söyledi. Yaptıkları yatırımlarla oluşan modern Kepez’in, sosyal dönüşüm katalizörü de Kepez Belediye Tiyatrosu’nun olacağını söyleyen Öner, “Kentsel bilincin oluşabilmesi için insanların sosyal, kültürel ihtiyaçlarının da karşılanması gerekir. Kepez Belediye Tiyatrosu bu anlamda önemli bir hizmeti yerine getirecektir. Çünkü, tiyatro önemli bir eğlence sanatı olduğu kadar önemli bir eğitim aracıdır da. Tiyatro geniş halk kitlelerine ulaşmak ve geniş halk kitlelerini etkilemenin her zaman en kolay, en etkili yolu olmuştur.” diye konuştu.

19 Aralık’ta Yeni Mahalle Büyükşehir Belediyesi Semt Evi’nde prömiyeri yapılacak olan “Taziye” adlı oyunun gösterimi 2007 Mayıs ayına kadar her hafta Salı günleri saat 20.00’de sahnelenmeye devam edecek.

(AT-Y)