Antalya: Alanya Belediye Meclisi Toplantısında Yabancı İşyeri İsmi Gerginliği

Antalya: Alanya Belediye Meclisi Toplantısında Yabancı İşyeri İsmi Gerginliği

Alanya Belediye Meclisi toplantısında CHP'li meclis üyeleri grup kararı alarak yabancı isimli işyerleri ve otellerin Türkçe isimlerle değiştirilmesini gündeme getirdi. Anavatan Parti'li meclis üyeleri bu öneriye sert tepki gösterirken, AK Parti'li üyeler ise önergeyi veren CHP'ye destek verdi.

Antalya: Alanya Belediye Meclisi Toplantısında Yabancı İşyeri İsmi Gerginliği

Alanya Belediye Meclisi toplantısında CHP'li meclis üyeleri grup kararı alarak yabancı isimli işyerleri ve otellerin Türkçe isimlerle değiştirilmesini gündeme getirdi. Anavatan Parti'li meclis üyeleri bu öneriye sert tepki gösterirken, AK Parti'li üyeler ise önergeyi veren CHP'ye destek verdi.

Alanya Belediye Meclisi, eylül ayı meclis toplantısı için biraraya geldi. Meclis toplantısında CHP'li meclis üyeleri Alanya'da işyerlerinin isimlerinin ünlü markalar haricinde Türkçe olarak değiştirilmesi, yeni açılacak yerlerin de Türkçe isim alması yönünde meclise öneri sundu. CHP'liler ikinci önerge olarak ise önemli cadde ve sokaklara yabancı kardeş şehirlerinin isimlerinin verilmesini istedi. 11 yıl önce Alanya Belediye Meclisi'nden geçen ancak dosyalarda unutulan kararın yıllar sonra yeniden karara bağlanması için Bütçe Komisyonu'na havale edilmesi dikkat çekti. Alınan kararın ikinci kez alınamayacağından habersiz meclis üyeleri toplantı sırasında sözlü sataşmada bulundu. CHP'lilere en büyük destek AK Parti'li meclis üyelerinden geldi. AK Parti'li Şükrü Sadullahoğlu ile Anavatan Parti'li Ali Hancı arasında sözlü tartışma çıktı. Tartışmanın uzaması üzerine Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu toplantıya ara verdi. Ancak tartışma devam etti.

Anavatan Parti'li meclis üyeleri, CHP'nin önerisini sert bir dille eleştirdi. Anavatan Parti'li meclis üyesi Arif Akbulut, Alanya'da böyle bir uygulamanın imkansız olduğunu söyledi. AK Parti'li meclis üyesi Şükrü Sadullahoğlu ise, vatandaşın da yabancı isimlere tepkili olduğunu söyleyerek, "Burası Avrupa değil Türkiye. Ben bir Türk olarak üzülüyorum. CHP'li arkadaşları da önerilerinden dolayı kutluyorum" dedi. Anavatan Parti'li meclis üyesi Murat Koçak, bu türde bir kararın saçma olduğunu söyleyerek, "Alanya'da binlerce yabancı isimli işleri var. Böyle bir karar alındığında faturalar, fişler, kaşeler değişecek. Bu büyük bir külfet. Ayrıca artık marka olmuş işyerleri var. Bunlar değiştiği zaman ticari rekabete darbe vurulur" diye konuştu.

Anavatan Parti'li Ali Hancı ise, "Burası turizm bölgesi. AB kapısı önünde beklediğimiz bugünlerde böyle bir önerinin ne kadar saçma olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Burası turizm bölgesi. Buraya gelen turist Avrupalı. O zaman biz işi gücü bırakıp turizmin kapısına kilit vuralım. O zaman turistlere kapatalım kapılarımızı, kendi özümüze dönelim Ayşe, Fatma ile yaşayıp gidelim" deyince, AK Parti'li Şükrü Sadullahoğlu, "Keşke keşke, insanın kendi özüne dönmesi kadar erdemli ne olabilir?" dedi.

Önerinin sahibi CHP'li Ali Rıza Okur, "Tabelalarda, camlarda görüntü kirliliği var. İsimlerin de Türkçe verilmesi geriyor" diye konuştu.

Şükrü Sadullahoğlu'nun 'keşke' kelimesini Anavatan Partisi üyeleri "AK Parti'liler turizmi istemiyor. Turizmin kapısına kilit vurmak istiyor" şeklinde değerlendirdi. Bunun üzerine Şükrü Sadullahoğlu bir açıklama yaparak şöyle konuştu:

"Önümüzde Japonya, Çin örneği var. Özlerini feda ederek mi bu seviyeye geldiler? Yoksa özlerine sahip çıkıp dünya devi mi oldular? Anavatan Partisi üyeleri sözlerimi çarpıtıyor. Biz Türk isek, Türklüğümüz ile övünüyorsak Alanya da Türk kentidir. Avrupa kenti değildir. Türklüğüne yakışır tabelasını sergilemek zorundadır. Biz bu halimizle örnek olacağız. Taklit ederek değil varlığımızla dünyaya kendimizi ispat edeceğiz. Turistlere kendi öz değerlerimizi sunarak kabul ettireceğiz."

Önergeyi veren Alanya Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanı Ali Rıza Okur da, "Alanya'da Türkçe nerdeyse kullanılmaz hale geldi. Bundan sonra tescilli marka haricinde işyerlerine Türkçe isim verilmesini istedik. Yabancı isim kullanma yüzünden korkunç bir kirlilik mevcut. Ancak kardeş şehir konusunda esneklik olabilir" dedi.

CHP'li Belediye Meclisi üyesi Bülent Kandemir, "Bundan sonra getirilecek isimlerde daha dikkatli olunmasını istedik. Türkçe isme rastlamak artık mümkün değil Alanya'da" dedi. CHP'li Bülent Kandemir, belediye meclis toplantısında bunları söylerken, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan otel ve restorantının yabancı isimli olduğu ortaya çıktı.

CHP'li meclis üyeleri tarafından verilen önergeye bazı vatandaşlar itiraz ederken bazı vatandaşlar ise yerinde bir karar olarak değerlendirdi.