Antalya: 10. Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışmaları

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun Alanya Belediyesi ile Organize Ettiği 10. Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışmaları, Yarın Gerçekleştirilecek. 5 Ayrı Kategoride Yapılacak Yarışlara 15 Ülkeden 200 Sporcu Katılacak.

Antalya: 10. Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışmaları

Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun Alanya Belediyesi ile organize ettiği 10. Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışmaları, yarın gerçekleştirilecek. 5 ayrı kategoride yapılacak yarışlara 15 ülkeden 200 sporcu katılacak.

Avrupa Bisiklet Birliği Asbaşkanı ve Balkan Bisiklet Birliği Başkanı Athanasios Tzimas, gelecek yıl Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın Kapadokya'da yapılacağını açıkladı.

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan Başaran, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Avrupa Bisiklet Birliği Asbaşkanı ve Balkan Bisiklet Birliği Başkanı Athanasios Tzimas, Alanya Belediyesi Encümen Toplantı Salonu'nda yarışlarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Türkiye'de spor organizasyonlarının geleneksel olarak yapılabilmesinin çok zor olduğunu söyleyerek, "Genel müdürlüğümüzün, federasyonumuzun, Alanya'daki işletmelerin ve sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla 10. yarışı gerçekleştirme mutluluğuna erişeceğiz. Bu yılki organizasyonun Cumhuriyet Bayramı ile aynı gün olması bizim için ayrı bir anlam ifade ediyor" dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Yaşar Kaptan Başaran ise, Bisiklet Federasyonu'nun yaptığı çalışmaları teşkilat olarak takdirle karşıladıklarını belirterek, "Alanya'ya gelen bisiklet ailesinin buradan iyi bir intiba ile ayrılmasını umuyorum" diye konuştu.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu da, organizasyonda bugün gelinen noktayla gururlandıklarını söyleyerek, "Dağ Bisikleti organizasyonunun Alanya'da ilk yapıldığı günü düşündüğümde, bugün gelinen nokta beni oldukça gururlandırıyor. Bu organizasyonda bir ilki gerçekleştirerek Türkiye'de ilk kez dağ bisikleti yarışının havadan çekimi yapılacak. Bu ilkin Alanya'da olması nedeniyle ayrıca gururluyum. 2008 Pekin Olimpiyatları'na gidecek sporcular bu yarışlarda alınacak puanlarla belirlenecek. Olimpiyatlara 1976 yılından sonra bu dalda ilk defa bir sporcu götüreceğiz. Hem puan açısından hem de ödül açısından önemli bir yarış. Bu yarış, Türkiye'deki 25. uluslararası organizasyon olacak. Gelecek yıl Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası'nı Türkiye'de yapacağız" ifadelerini kullandı.

Avrupa Bisiklet Birliği Asbaşkanı ve Balkan Bisiklet Birliği Başkanı Athanasios Tzimas da, Türkiye'de dağ bisikleti organizasyonlarının her yıl bir adım daha ileriye gittiğini belirterek, "Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'nu, Asbaşkan Abdurrahman Açıkalın'ı ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu organizasyonun gerçekleşmesinde gösterdikleri efordan dolayı kutluyorum. Burada kendimi evimde gibi hissediyorum. Avrupa Dağ Bisikleti yarışının gelecek yıl Kapadokya'da yapılacağını da ilk kez buradan duyuruyorum" dedi.