Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Aya İrini'de Konser
Haberler » Güncel » Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Aya İrini'de Konser - Haber

Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Aya İrini'de Konser

"Hatay Günleri" kapsamında İstanbul'a gelen Antakya Medeniyetler Korosu, Topkapı Sarayı içindeki Aya İrini'de konser verdi.

Antakya Medeniyetler Korosu'ndan Aya İrini'de Konser

" Günleri" kapsamında 'a gelen Medeniyetler Korosu, Topkapı Sarayı içindeki Aya İrini'de konser verdi.


Konsere iş ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.


Konser öncesi konuşan, İstanbul HATAYDER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçar, künefe diyarı Hatay'dan selamlar getirdiğini ifade ederek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ve konserin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.


Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ise Hatay'ın binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, verilecek konserde bu birikimin izlerini taşıdığını, koroda bulunanlar hem farklı inanç gruplarına hem de farklı mesleklere sahip olduğunu söyledi.


Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat da Türkiye'nin farklı renklerini, dini ne olursa olsun bir arada yaşadığını göstermek için değişik bir repertuvar hazırladıklarını kaydederek, "Bu repertuvarımızı da şer odağı olarak gördüğümüz birtakım yerlere de mesaj olarak gönderiyoruz, 'bizi bölemezsiniz, parçalayamazsınız' diyoruz. Okuyacağımız tüm parçaları 15 Temmuz şehitlerimizin ruhuna atfediyoruz. İnşallah ülkemiz bir daha böyle kötü şeylerle karşı karşıya kalmaz." diye konuştu.


"Hatay Günleri" kapsamında gerçekleşen konserde, Anadolu Ateşi Kıvılcım ekibi de dans gösterisi sunarken, ışık gösterileriyle de izleyenlere güzel keyifli anlar yaşatıldı. Üç semavi din ve altı mezhebin mensubundan oluşan koro, Game of Thrones, Sarı Gelin, Ederlezi gibi farklı dil ve kültürlerden birçok eser seslendirdi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler