Antakya'da 'Kutlu Doğum' Programı

Antakya'da 'Kutlu Doğum' Programı

Antakya Kültürler Arası Diyalog Platformu (AKADİM) ve Antakya Belediyesi ortaklığında, Kutlu Doğum programı düzenlendi.

Antakya'da 'Kutlu Doğum' Programı

10 bin kişilik merkez ilçe stadyumunda yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı programda üç semavi dinin temsilcileri de hazır bulundu.

Antakya Belediyesi Mehteran Takımı'nın gösterileri ile başlayan Kutlu Doğum programı Hafız Tayfur Sönmez'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Reha Yeprem'in sunuculuğunu yaptığı programda "Medine'nin Gülü" şiirini okuyan Sude Yılmaz gözyaşlarını tutamadı.

Stadın türbinlerine sığmayıp çim sahaya kadar inen ve Kutlu Doğum coşkusunu yaşayan Antakyalılar, Taha'nın seslendirdiği ilahilere kimi zaman eşlik ettiler.

AKADİM Başkanı İsa Aydın, Kutlu Doğum programında gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Antakya'mızın ruhuna uygun bir şekilde sadece Müslümanlar değil diğer semavi dinlere mensup vatandaşlarımız da buradaki coşkuya eşlik ettiler. Zannediyorum bu insanımızın yüreğindeki Peygamber sevgisinin dışa yansımadır. İnsanımızın bu tür programlara susamış olduğunu görüyoruz. Programımıza Musevi, Ortodoks ve Ermeni cemaatinden vakıf başkanları, din adamları iştirak ettiler. Buda bizim için ayrı bir mutluluktur. Bu insanlar arasındaki sevgiyi, beraberliği, hoşgörü kültürünün artmasına vesile olmasından dolayı ayrıca mutluyuz. Bu tabloya önümüzdeki günlerde ve yıllarda çok ihtiyacımız olacaktır."

Kutlu Doğum programına Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Hüsnü Salih Güder, Hatay Müftü Vekili Cafer Erol, Ortodoks Kilisesinden Can Dellüller ve Dimitri Doğum, Protestan Kilisesi Yakup Chang, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu başta olmak üzere siyasi parti temsilcileri, STK Başkanları katıldı. Program havai fişek gösterileri ile son buldu.