Annan: "Irak'taki Durum İç Savaştan Daha Kötü"

Annan: "Irak'taki Durum İç Savaştan Daha Kötü"

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'taki Durumun "İç Savaştan Daha Kötü" Olduğunu Belirtti.

Annan:

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Irak'taki durumun "iç savaştan daha kötü" olduğunu belirtti.

Annan, yarın BBC World'de yayınlanacak açıklamasında, "Şiddetin düzeyi, öldürülen insanların sayısı, acı ve güçlerin birbirlerine karşı organize oluş biçimlerinden dolayı, bundan birkaç yıl önce, Lübnan'da ve başka yerlerdeki çatışmaları iç savaş olarak nitelendiriyorduk" dedi. Annan, "Irak'ta durum daha da kötü" ifadesini kullandı.

"Durumun son derece tehlikeli" olduğunu belirten Annan, "Irak'ın onarılmasının hepimizin çıkarına olduğunu düşünüyorum, bu ülkeyi onarmak istiyoruz, ancak Iraklıların birlik olmaları ve bunu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Tabiiki Iraklıların yardıma ihtiyaçları var, bunu tek başlarına başarabileceklerinden emin değilim" diye konuştu.

Kofi Annan, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin'in devrilmesinden bu yana Irak'ta durumun kötüye gittiğini düşünen Iraklıların "orta halli bir Iraklının hayatı bağlamında" haklı olduğunu savunarak, "Ben orta halli bir Iraklı olsaydım, şüphesiz aynı karşılaştırmaya yapardım, başlarında sert bir diktatör vardı, ancak caddeleri vardı, dışarı çıkabiliyorlardı, çocuklar anne ve babaları merak etmeden okullarına gidip evlerine dönebiliyorlardı" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA