Annan: "Büyük Memnuniyet Duydum"

Annan: "Büyük Memnuniyet Duydum"

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Bu Yıl Sonunda Dolan Görevi İçin Yerine Ban Ki-moon'un Atanmasından Memnuniyet Duyduğunu Söyledi.

Annan:

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, bu yıl sonunda dolan görevi için yerine Ban Ki-Moon'un atanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Annan, BM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, atamanın böylesine erken ve düzenli olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Ban Ki-Moon'un istisnai özelliklere sahip olduğunu anlattı.

Kofi Annan, yeni genel sekreterin derin tecrübeye sahip, en üst düzeylerde etkin bir şekilde çalışan biri olmasının yanı sıra ülkelerin ve kıtaların hassasiyetlerine duyarlı küresel bir anlayışa sahip olduğunu kaydetti.

Annan, Ban Ki-Moon'a bir tavsiyede de bulunarak, BM personelinin oluşturduğu "eşsiz kaynaktan" tam anlamıyla yararlanması söyledi.

Kofi Annan, konuşmasında BM'nin ilk genel sekreteri Trygve Lie'ın görevini halefi Dag Hammarskjöld'e devrederken "Dünyadaki en imkansız işi devralmak üzeresin" dediğini hatırlatarak, bunun doğru olabileceğini ancak kendisinin ayrıca bu işin dünyada mümkün olan en iyi iş olduğunu eklemek istediğini belirtti.

Kofi Annan, Ban Ki-Moon'a yeni görevinde güç, cesaret ve başarılar dilerken, yeni görevinde espri yeteneğini de kullanmasını gerektiren durumlar olacağını söyledi. Annan, yılbaşında bu görevi devralacak olan Ban Ki-Moon'a elinden gelen yardımı yapacağını vurguladı.

BM Genel Kurulu, bugün Güney Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon'u yeni BM Genel Sekreteri olarak resmen atamıştı.

Kofi Annan'ın görev süresi 31 Aralık 2006'da dolacak. Beş yıllık görevine 1 Ocak 2007'de başlayacak olan Ban Ki-Moon ise, bu görevi 31 Aralık 2011'e kadar sürdürecek.