Anlamsız Şarkı Sözlerine Kızdı, Kendisi Yazdı

Anlamsız Şarkı Sözlerine Kızdı, Kendisi Yazdı

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, Anlamsız Şarkı Sözleri Yazanlara Tepki Göstererek, Son Bir Yılda Birçoğu Türk Sanat Müziği Sanatçıları Tarafından Bestelenen 36 Şarkı Sözü Yazdı. Prof. Dr. Yöndemli, 'Sevda Sarmalı' Adıyla Çıkardığı Kitapta Yazdı...

Anlamsız Şarkı Sözlerine Kızdı, Kendisi Yazdı

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Yöndemli, anlamsız şarkı sözleri yazanlara tepki göstererek, son bir yılda birçoğu Türk Sanat Müziği sanatçıları tarafından bestelenen 36 şarkı sözü yazdı. Prof. Dr. Yöndemli, `sevda sarmalı` adıyla çıkardığı kitapta yazdığı şarkı sözlerini topladı.

Ankara Tıp Fakültesi`nden 1974 yılında mezun olan ve 26 yıldır Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi`nde Kulak- Burun- Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak çalışan 55 yaşındaki Prof. Dr. Fuat Yöndemli, çocukluğundan beri edebiyatla ilgilendiğini belirterek, ``Doktorum. Ancak, edebiyatı daha çok seviyorum. Çocukluğum edebiyat kitapları arasında geçti. `Mevlevilikte sema` ve `Tarihten günümüze yılan` isimli kitapları yazdım. Bir yıldır da birçoğu sanatçılar tarafından bestelenen şarkı sözleri yazıyorum`` diye konuştu.

Son 10 yılda radyo ve televizyonlardaki şarkı programlarında vezin ve kafiye dışı parçalara yer verildiğini belirten Prof. Dr. Yöndemli, şunları söyledi:
``Bu kadar anlamsız şarkı sözlerini işitmeseydim, bu şarkı sözlerini yazmaya başlamazdım. Şiir sözkonusu olunca, insanın içinden geleni söylemeye cesaret etmesi takdir edilecek bir davranış. Ama güzel ve samimi duyguların, onlara yaraşacak güzellikte bir şekil, zarf içinde takdim edilmemesi bana hoş gelmiyor. Benim yaptığım karanlığı tenkit yerine, kendimce bir kibrit yakmak. Türk Sanat Müziği`ni çok severim. Ancak şarkıları dinlerken bazen öyle saçma sözler işitiyorum ki kulaklarıma inanamıyorum. Kendi kendime sinirleniyorum. Bu nedenle sanatçılara anlamlı ve kulağa hoş gelen şarkı sözlerini okumalarını öneririm. Yazdığım şiirlerin hepsinin uyumlu ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. Birçoğu da Türk Sanat Müziği sanatçıları tarafından bestelendi.``

Prof. Dr. Yöndemli, kitabında yer alan `Gönlümün Peri Sultanı`, `Nevbahar` ve `Seven Kalbler Huzur Dolu` isimli şiirlerinin Türk Sanat Müziği sanatçıları tarafından bestelendiğini vurgulayarak, şarkı sözlerini isteyen satançılara verebileceğini de sözlerine ekledi.