Ankara: Ziraat Ve Halk Bankası'nın Özelleştirilmesi - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara: Ziraat Ve Halk Bankası'nın Özelleştirilmesi

İhlas Haber Ajansı - Politika
Ankara: Ziraat Ve Halk Bankası'nın Özelleştirilmesi

Devlet Bakanı Ali Babacan, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın faaliyetlerinin niteliği gereği, özelleştirme süreçlerinin hızlı ve esnek bir yapıda sürdürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Ali Babacan, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın faaliyetlerinin niteliği gereği, özelleştirme süreçlerinin hızlı ve esnek bir yapıda sürdürülmesinin önemli olduğunu söyledi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda, 11 kanun ve 4 kanun hükmünde kararnamede değişiklik öngören "Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" görüşülüyor.

Tasarının geneli üzerinde bir konuşma yapan Hazine'den Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın faaliyetlerinin niteliği gereği, özelleştirme süreçlerinin hızlı ve esnek bir yapıda sürdürülmesinin önemli olduğunu kaydederek, bu yüzden yapılacak kanun değişikliğiyle her 2 bankanın da özelleştirme kapsam ve programına alınmadan özelleştirme işlemlerinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yürütülmesine imkan tanındığına dikkat çekti. Meclis Genel Kurulu'nun takvimi ve konuların aciliyeti nedeniyle istemedikleri halde böyle bir yola başvurduklarını ve sadece zamandan tasarruf etmek istediklerini kaydeden Babacan, tasarının bireysel emeklilik, zorunlu tasarruf, Türk Telekom'un çalışanlarına yapılacak ödemelerle kablo TV ile ilgili ödeme ve mahsup işlemlerine ve ihracat taahhütlerine ilişkin de yeni düzenlemeler getirdiğini belirterek, yeni düzenlemelerle ilgili şu bilgilere yer verdi:

"- KİT'lerin doğmuş ve doğacak görev zararı alacaklarının avans olarak Hazine bütçesine konulacak ödenekle karşılanmasına imkan sağlanıyor.

- Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından önceki yıllarda üretilmiş olan şekerin dahilde işleme rejimi ve ihracatı dolayısıyla oluşan görev zararı tutarının Hazine tarafından bu kuruluşa aktarılması amaçlanıyor.

- Hububat alımlarının herhangi bir sorun yaşanmaksızın gerçekleştirilebilmesi için TMO Genel Müdürlüğü`nün ilgili görev zararının avans mahiyetinde Hazine`ye ödenmesine imkan tanınıyor.

- Geçen yıl sonuna kadar takas ve mahsup işlemlerinden yararlanmayan belediyelerin bu uygulamadan yararlanması amacıyla süre 30 Haziran 2006`ya kadar uzatılıyor. Bu uzatma işleminden aralarında Ankara, Mersin, Gaziantep ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri`nin de bulunduğu 50 kadar belediyenin yararlanması bekleniyor.

- Devlet üniversitelerinin 2006 yılından önce anlaşmaları imzalanan projelerle sınırlı kalmak üzere dış kredilerin tahsisli şekilde kullanılmasına devam edilmesi öngörülüyor.

- İçerdiği sosyal fayda açısından gerçekleştirilmesi zorunlu olan bazı projelerin ilgili kuruluşun mali yapısının bozuk olması nedeniyle gerçekleştirilememesinin önüne geçmek amacıyla genel bütçe dışındaki kuruluşlara anlaşma koşullarından farklı olarak Bakanlar Kurulu kararıyla ikrazen kredi kullandırılmasına olanak veriliyor. Ayrıca, TCDD`nin çeşitli projelerine karşılıksız tahsis yoluyla finansman sağlanması öngörülüyor."

İhlas Haber Ajansı - Politika

, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title