Ankara'ya Su Kızılırmak'tan Geliyor

Ankara'ya Su Kızılırmak'tan Geliyor

Aski Genel Müdürü İhsan Fincan, Ankara'da 5 Ay Yetecek Kadar Su Kaldığını Belirterek, Kesikköprü ve Hirfanlı Barajlarından Su Getirmek İçin Yapılan Çalışmaları Yıl Sonunda Bitirmeyi Hedeflediklerini Kaydetti.

Ankara'ya Su Kızılırmak'tan Geliyor

Ankara'nın olası su sıkıntısı Kızılırmak suyu ile çözülecek.

ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan, küresel ısınmanın neden olduğu kuraklığın, Ankara'yı da olumsuz etkilediğini belirterek, "Mevcut barajlarımızda 5 ay yetecek kadar suyumuz var. Kızılırmak'tan getireceğimiz su projesinin çalışmalarına başladık. Yıl sonunda projeyi tamamlamış olacağız" dedi. Ankara'ya su sağlayan barajlarda toplam 239 milyon metreküp su kaldığını, bunun da 5 aylık su ihtiyacını ancak karşılamayacağını kaydeden Fincan, "Bütün dünyayı tehdit eden küresel ısınma söz konusu. Bu başkentimizi de olumsuz etkilemiş durumda. İki yıl önce Kurtboğazı Barajı'nın kapaklarını doluluk nedeniyle açmak zorunda kalmıştık. Ama yağışların az olması, 2030 yılında getirilmesi planlanan Kızılırmak suyunun Başkent'e getirilmesi projesinin acilen devreye girmesini zorunlu kılmıştır" diye konuştu.

ASKİ'nin herhangi kusurunun söz konusu olmadığını savunan Fincan, ASKİ ve DSİ'nin yaptığı master planlamaya göre, Kavşakkaya Barajı'nın 2008 yılında, Gerede Projesi'nin 2020 yılında, Kızılırmak Projesi'nin de 2025 yılından sonra devreye sokulmasının planlandığını, buna karşın bu projelerin çok önceye alındığını ifade etti.

SU KESİNTİLERİ OLABİLİR

Ankara'da su sıkıntısı yaşanmaması için yeşil alanların, açılan 130 kuyudan tankerlerle alınacak sularla sulanacağını açıklayan Fincan, yine de daha yoğun su sıkıntısı yaşanmaması için yaz aylarında su kesintilerine gidebileceklerini, vatandaşların da su tüketimi konusunda hassas davranması gerektiğini vurguladı.(ANKA)