Ankara: Veterinerlerden Bakan Akdağ'a Açık Mektup

Ankara: Veterinerlerden Bakan Akdağ'a Açık Mektup

Ankara: Veterinerlerden Bakan Akdağ'a Açık Mektup
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Ayhan Filazi, Sağlık Bakanlığı'na bağlı okulların Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesiyle boşalan 9 bin 690 kadroya, kuş gribi ve kırım-kongo kanamalı ateşi (KKKA) gibi hastalıklarla daha etkin ve daha bilinçli mücadele edecek olan kadroların ihdas edilmesini istedi.

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Ayhan Filazi, Sağlık Bakanlığı'na bağlı okulların Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesiyle boşalan 9 bin 690 kadroya, kuş gribi ve kırım-kongo kanamalı ateşi (KKKA) gibi hastalıklarla daha etkin ve daha bilinçli mücadele edecek olan kadroların ihdas edilmesini istedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a açık mektup yazarak, son dönemlerde artan KKKA hastalığı başta olmak üzere, hayvan hastalıkları konusunda ilginç öneri ve taleplerde bulundu. Filazi, Sağlık Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatında bu tür koruyucu sağlık hizmetlerini yapacak yeteri kadar veteriner hekim olmadığını belirterek, bu eksikliğin bir an önce tamamlanacağını ve bakanlığa bağlı bir Veteriner Halk Sağlığı Dairesi'nin kurulmasını önerdi.

Filazi ayrıca, Sağlık Bakanlığı'na bağlı okulların Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilmesiyle boşalan 9 bin 690 kadronun iptali ve yerine aynı sayıda kadro ihdas edilmesine ilişkin yasa önerisinin TBMM'de kabul edildiğini hatırlatarak, "İptal edilen okul müdürü, öğretmen, hizmetli, memur, daktilograf gibi kadrolar yerine son günlerde özellikle bakanlığınızın oldukça uğraş verdiği ve bir türlü önlem alınamayan kuş gribi, kırım-kongo kanamalı ateşi gibi hastalıklarla daha etkin ve daha bilinçli mücadele edecek olan kadroların ihdas edilmesi hepimizin arzusudur" dedi.

Filazi, mektubunda özellikle zoonoz hastalıklardan etkilenen insanların tedavisine ayrılan bütçenin oldukça yüksek olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Resmi Gazete'de tarafınızdan yayımlanan, 'Bulaşıcı Hastalıkların İhbarı ve Bildirim Sistemi Hakkında Tebliğ'e göre ihbarı zorunlu hastalık olarak saydığınız 51 hastalığın 26 tanesi zoonoz karakterdedir. Bunlardan sadece ekinokokkoz ve kuduz hastalığının tedavisine harcadığınız yıllık rakam bile Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı'nın 2006'da tüm hayvan hastalıklarıyla mücadele için ayrılan bütçeye denk düşmektedir. (20 milyon YTL). Bakanlığınızın kuruluş ve görevlerini düzenleyen 181 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnamede görevlerin sayıldığı ikinci maddenin b bendinde, 'Bulaşıcı, salgın ve sosyal hastalıklarla savaşarak koruyucu, tedavi edici hekimlik ve rehabilitasyon hizmetlerini yapmak' demekle aslında koruyucu sağlık hizmetlerinin yapılmasını hükme bağlamaktadır. Zoonoz karakterdeki bir hastalığı hayvanda önlemediğiniz ve bunun insanlara geçmesi durumunda olabilecekleri Bakanlığınız süresince kuş gribi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı, tularemi, ekinokokkoz, bruselloz, verem ve daha pek çok hastalıkta ağır bir şekilde ödediniz ve ödemeye de devam etmektesiniz. Toplum ise bunun faturasını daha ağır bir şekilde ödemektedir. Bildiğiniz gibi koruyucu halk sağlığı uygulamaları insan yaşamını hasta ve sağlıklı dönemler diye ikiye ayırmaksızın, bir bütün olarak ele almaktadır. Bu anlayışın doğal sonucunun, hasta kişileri iyileştirmekten önce kişileri hastalandırmamak olacağı da ortadadır. Hekimlik Hizmetlerinin birinci ödevi olan koruyucu hizmetlerin, yalnız beşeri hekimlerce yapılması olanağı kalmamıştır. Veteriner hekimleri sağlık ekibinin en önemli üyelerinden biri yapan 3 konu vardır; beslenme, besin hijyeni ve zoonozlar. Halk sağlığı hizmetleri, ancak veteriner hekimlerin desteğiyle yürütülebilir. Her ülkede gıda kontrolünü ve zoonozların denetimini yapmak, ayrıca halk sağlığı örgütünün diğer organlarıyla iletişimi sağlamak amacıyla veteriner halk sağlığı birimleri kurulmalıdır. Bakanlığınızın merkez ve taşra teşkilatında bu tür koruyucu sağlık hizmetlerini yapacak yeteri kadar veteriner hekim olmadığını üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu eksikliğin bir an önce tamamlanacağını ve bakanlığınıza bağlı bir veteriner halk sağlığı dairesinin kurulacağı umut eder saygılar sunarız."

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title