Ankara Valiliği'nden Bomba Yüklü Minibüs ile İlgili Açıklama

Ankara Valiliği'nden Bomba Yüklü Minibüs ile İlgili Açıklama

Ankara Valiliği, Bugün Sabah Saatlerinde Çok Katlı Bir Otoparka Bırakılmış Minibüs İçerisinde Bulunan Patlayıcıların, Daha Önce Mersin ve Şırnak Uludere'de Yasadışı Terör Örgütü PKK'ya Karşı Yürütülen Operasyonlarda Ele Geçirilen Malzemelerle Örtüştüğünü Açıkladı.

Ankara Valiliği'nden Bomba Yüklü Minibüs ile İlgili Açıklama

Ankara Valiliği, bugün sabah saatlerinde çok katlı bir otoparka bırakılmış minibüs içerisinde bulunan patlayıcıların, daha önce Mersin ve Şırnak Uludere'de yasadışı terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen operasyonlarda ele geçirilen malzemelerle örtüştüğünü açıkladı.

Ankara Valiliği, sabah saatlerinde bulunarak etkisiz hale getirilen bomba yüklü minübüs ile ilgili bir açıklama yaptı. Ankara Valiliği'nden akşam saatlerinde yapılan yazılı açıklamaya göre, Kriminal Polis Laboratuvarı'nda, Kurtuluş Otoparkı'nda bir minibüs içerisinde ele geçirilen patlayıcıların incelemesinin tamamlandığı belirtildi. Açıklamaya göre, patlayıcı içerisinde 25 poşet sarı renkte kimyasal toz madde, 16 adet beyaz çuval içerisinde beyaz kimyasal toz madde, 24 adet 2.5 kilogramlık piknik tüpü,

5 adet plastik bidon içerisinde beyaz renkli kimyasal toz madde, 20 adet elektrikli infilak kapsülü, 63 metre fitil, 3 adet üzerinde mavi, siyah renkli kablolar bulunan ve bombada anahtar sistemi olarak kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş cep telefonu ile 4 adet plastik bidon içerisinde yanıcı sıvı madde bulunduğu belirtildi. Açıklamada son olarak şunlar belirtildi:

''İlimizde ele geçirilen patlayıcı maddeler, cep telefonlarının tipleri, düzeneğin hazırlanma biçimi, bunların anahtar sistemi olarak kullanılmaları, shfer marka elektrikli kapsüller, mavi renkli karteks patlayıcı ve küçük tüplerin kullanılıyor olması; 03.05.2005 günü Mersin'de, 05.05.2006 günü Şırnak-Uludere ilçesinde PKK'ya karşı yapılan operasyonlar sonucu ele geçirilen malzemelerle örtüşmektedir.''

Kriminal Polis Laboratuvarı'nda detaylı incelemenin ve emniyet birimlerince gerekli soruşturmanın sürdüğü de kaydedildi.

(ÖY-OK-Y)

Kaynak: İHA