Ankara Valiliği, 29 Ekim'deki Cumhuriyet Mitingine İzin Vermeyecek

Ankara Valiliği, 29 Ekim'deki Cumhuriyet Mitingine İzin Vermeyecek

Ankara Valiliği, 29 Ekim günü Ankara'da düzenlenmesi planlanan Cumhuriyet Mitingine izin verilmeyeceğini açıklayarak, meydana gelebilecek her türlü olaydan, organize edenler ve eyleme katılanların sorumlu olacağını duyurdu.

Ankara Valiliği, 29 Ekim'deki Cumhuriyet Mitingine İzin Vermeyecek

Ankara Valiliği, 29 Ekim günü Ankara'da düzenlenmesi planlanan Cumhuriyet Mitingine izin verilmeyeceğini açıklayarak, meydana gelebilecek her türlü olaydan, organize edenler ve eyleme katılanların sorumlu olacağını duyurdu.

Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, basın yayın kuruluşlarında yer alan haberlerde bazı dernekler ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından yapıldığı anlaşılan duyurular ile Valiliğe gelen başvurulardan, "29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü" ve "Vatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşması" adı altında kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlenme hazırlıklarının bulunduğunun anlaşıldığı bildirildi. Açıklamada, çeşitli illerden Ankara'ya gelecek gruplar tarafından 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara'da Ulus 1. TBMM önünde kitlesel basın açıklaması yapılması ile ana cadde ve meydanlarda yürümek suretiyle bir toplantının planlandığı ifade edildi.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri uyarınca, Ankara'da toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin önceden belirlendiği ve ilan edildiği bildirilen açıklamada, "Kanunların işbu açık hükümleri karşısında, Ulus 1. TBMM önü ile ana cadde ve meydanlarda gerekçesi ne olursa olsun hiçbir eylemin gerçekleştirilmesi yasal olarak mümkün değildir. Ankara'da 2911 Sayılı Kanun hükümlerine göre bildirimde bulunulması ve daha önceden ilan edilen yasal meydan, açık alanlar ile kapalı yerlerde yapılmak istenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri demokratik ve hukuki anlayış içerisinde elbette değerlendirilmektedir. Bu duruma göre, Ankara'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü bazı dernek ve resmi niteliği bulunmayan oluşumlar tarafından organize edileceği duyurulan yürüyüş eylemi, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na açıkça aykırıdır. Anayasa ve Kanunların açık olarak yasakladığı durum, tutum ve eylemler demokrasinin güvencesi altında olamaz ve Ankara İlinde hiçbir kanunsuz eylem, gerekçesi ne olursa olsun, kabul edilemez" denildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 89. yıldönümünün, 29 Ekim günü Ankara'da tüm Ankaralıların katılımıyla engin sevinç ve coşku içerisinde kutlanacağı bildirilen açıklamada, insanlık tarihinin, milletlerin sarsılmaz ortak iradesi ile kaderlerini böylesine kendi elleriyle ve kanlarıyla yazdığına çok nadir şahit olduğu ve Türk Milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini sembolleştiren Cumhuriyet Bayramı'nın, ulusal anlam ve estetiği içerisinde Ankara'da Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliğine uygun olarak belirlenmiş etkili ve yaygın programlarla kutlanacağı, 29 Ekim Pazartesi günü Ankara'da başka herhangi bir program uygulaması da yapılmadığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Ankara'da işbu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanların sorumlu olacağı, kanunsuz eylemin güvenlik güçleri tarafından engelleneceği ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, geçtiğimiz gün yaptığı yazılı açıklamada 20 demokratik kitle örgütünün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için düzenleyeceği "Vatan ve Cumhuriyet için Halk Buluşması" etkinliğinin, Ankara Valiliği tarafından engellendiğini belirterek, "Hepimiz 29 Ekim'de, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran iradenin bir araya geldiği Ulus'ta, ilk Meclis'in önünde olacağız" açıklamasında bulunmuştu. - ANKARA