Ankara: Türkmenbaşı'nın Vefatı

Ankara: Türkmenbaşı'nın Vefatı

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın Vefatı Nedeniyle Dışişleri Bakanlığı Yayınladığı Mesajda, Türkmenbaşı'nın Gösterdiği Yol Doğrultusunda Türkiye ile Türkmenistan Arasındaki İşbirliği ve Dayanışmanın Önümüzdeki Dönemde Daha da Gelişerek Güçleneceği Bildirildi.

Ankara: Türkmenbaşı'nın Vefatı

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın vefatı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı yayınladığı mesajda, Türkmenbaşı'nın gösterdiği yol doğrultusunda Türkiye ile Türkmenistan arasındaki işbirliği ve dayanışmanın önümüzdeki dönemde daha da gelişerek güçleneceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın 21 Aralık Perşembe günü vefat etmesinin büyük bir üzüntüyle öğrenildiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı'nın ölümünden duyulan büyük üzüntüyü kardeş Türkmen halkıyla paylaştığı belirtilirken açıklamada, Türkmen muhataplarına gönderdikleri taziye mesajlarında şahısları ve Türk halkı adına ifade ettikleri bildirildi. Merhum Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı'nın, SSCB'nin dağılması sonrasında bağımsızlığını kazanan kardeş Türkmenistan'ın egemenlik ve bağımsızlığının korunması ve güçlendirilmesi, halkının gelişmesi yönünde ülkesine önderlik yaparak büyük gayret sarf ettiği kaydedildi. Açıklamada, "Yüzyıllar sonra kazandığı bağımsızlığının bugün 15. yıldönümünü kutlayan Türkmenistan ve kardeş Türkmen halkı, ayrıca bütün Türk dünyası, bu tarihi ve hassas dönemin, sağlıklı, sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde aşılabilmesi nedeniyle merhum Türkmenbaşı'na minnettarlık duymaktadır. Türkmenistan-Türkiye ilişkileri ve işbirliğinin geliştirilip, güçlendirilmesi hususunda büyük gayretler sarf eden Türkmenistan'ın büyük önderi Sayın Saparmurat Türkmenbaşı'nın gösterdiği yol doğrultusunda ülkelerimiz arasındaki işbirliği ve dayanışma önümüzdeki dönemde daha gelişerek güçlenecektir. Yeni bir dönemin eşiğinde bulunan kardeş ülke halkının ve değerli yöneticilerin önümüzdeki hassas süreci büyük bir sağduyu ve dirayetle aşacaklarına inancımız tamdır" ifadeleri kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Türkmenbaşı'nın ülkesine ve halkına, ayrıca Türkiye ile Türkmenistan'ın ikili ilişkilerine ve işbirliğinin gelişmesine hizmetlerinden ötürü Türkmenistan'ın yanı sıra Türkiye'de ve Türk dünyasında her zaman saygı ve sevgiyle anılacağı belirtildi.