Ankara: Türkiye, Demiryolu Sanayiinde de Hızlı Tren Çağına Giriyor

Ankara: Türkiye, Demiryolu Sanayiinde de Hızlı Tren Çağına Giriyor

Türkiye'nin İlk Hızlı Tren Fabrikasının Temeli Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Tarafından Cumartesi Günü Adapazarı'nda Atılacak.

Ankara: Türkiye, Demiryolu Sanayiinde de Hızlı Tren Çağına Giriyor

Türkiye'nin ilk hızlı tren fabrikasının temeli Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından Cumartesi günü Adapazarı'nda atılacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, demiryolu sektörünü öncelikli sektör olarak ele alması sonucu Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Karmaray Hızlı Tren projeleri için adım attığı, bir yandan da yerli ve yabancı sermayeli özel sektörün demiryolu sanayiine entegrasyonu modelinin Türkiye'e yerleştirilmesi ve yüksek teknolojinin sektöre kazandırılması çalışmalarına başlandığı kaydedildi. Bu kapsamda, 2004 yılından beri süldürülen çalışmalar sonucu Kore'den Hyundai-Rotemce yerli özel sektör katılımıyla ortak girişim anlaşmasının 8 Mart 2006 tarihinde imzalandığı belirtilen açıklamada, anlaşma çerçevesinde 4 Temmuz 2006 tarihinde EUROTEM Demiryolu Araçları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin kurulduğu, TCDD'nin Adapazarı'nda 30 bin metrekarelik arazisini 45 yıllığına kiraya verdiği ve 80 aylık kira karşılığı bedelle de şirkete iştirak ettiği kaydedildi. TCDD'nin yüzde 15 hisseye sahip olduğu şirkette, Rotem yüzde 50.5, Asaş yüzde 33.5, Hyundai yüzde 0.5, ve Haco yüzde 0.5 paya sahip bulunuyor.

Türkiye'de teknolojisi bulunmayan her türlü elektrikli tren dizileri, hafif raylı araçlar, hıçzlı tren setleri, hızlı tren yolcu vagonlarının üretimi, pazarlanması ve satış sonrası hizmeti faaliyetlerinde bulunacak olan EUROTEM, ilk etapta 10 milyon dolarlık yatırımla yabancı sermaye girdisi sağlayarak, tesislerini inşa edecek. Yılda en az 50 araç üretimi ile faaliyete başlayacak olan şirket; doğrudan 200, dolaylı olarak da 2 bin kişiye istihdam sağlayacak, her yıl artmak üzere, ilk yıl yüzde 35-42 yerli payı ile üretim yapılarak bunun yüzde 30'u Rotem'in pazarlama ve satış ağıyla ihraç edilecek. Temmuz 2007'de üretime geçmesi planlanan fabrika, yerel yönetimlerin raylı sistem araç gereksinimleri ihtiyacını karşılayarak, komşu ve bölge ülkelerin taleplerine de cevap verecek.

Türkiye'de bir ilk olan Hızlı Tren Fabrikası'nın faaliyete geçmesiyle birlikte TCDD'nin bağlı ortaklıkları Tüvasaş, Tülomsaş ve Tüdamsaş'ta daha fazla iş imkanının elde edileceği, demiryolu/raylı sistem yatırımlarının artacağı, sektörlerin gelişeceği ve fiyat avantajının oluşacağına dikkat çekildi.

Kaynak: İHA