Ankara: Türk Telekom'dan "Her Eve Bilgisayar" Kampanyası...(2)

Ankara: Türk Telekom'dan "Her Eve Bilgisayar" Kampanyası...(2)

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de 1998 Yılında 30 Bin İnternet Kullanıcısı Varken Bugün Bu Sayısının 16 Milyona Ulaştığını Belirterek, "Türkiye Bilgi İletişim Teknolojisinde Afrika Seviyesinden Dünya Ortalamasının Üzerine Çıktı" Dedi. Türk Telekom Genel Müdürü Poul Doany İse Herkesin İnternete Kolay Ulaşımı İçin Fiyatları İndirdiklerini ve Daha da İndireceklerini Söyledi.

Ankara: Türk Telekom'dan
28.09.2006 15:49 | Son Güncelleme: 28.09.2006 15:49

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de 1998 yılında 30 bin internet kullanıcısı varken bugün bu sayısının 16 milyona ulaştığını belirterek, "Türkiye bilgi iletişim teknolojisinde Afrika seviyesinden dünya ortalamasının üzerine çıktı" dedi. Türk Telekom Genel Müdürü Poul Doany ise herkesin internete kolay ulaşımı için fiyatları indirdiklerini ve daha da indireceklerini söyledi.

Türk Telekom'un internet hizmetleri sunan şirketi TTNet ile Microsoft ve İntel'in işbirliğiyle gerçekleştirilen, "Her Eve İnternet, Her Eve Bilgisayar" kampanyasının tanıtım toplantısı Sheraton Otel'de gerçekleşti. Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türk Telekom Genel Müdürü Poul Doany ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Bakan Yıldırım, teknolojik gelişmelerin dünyada çok hızlı ilerlediğini belirterek 1996 yılında 6.5 milyar nüfusa sahip dünyada sadece 16 milyon insanın internet erişimi varken bugün bu sayının 1.5 milyarı aştığını kaydetti. Bölgesel olarak ise bazı ülkelerde internet ulaşımının nüfusun yüzde 80'ine kadar ulaşırken bazı ülkelerde yüzde 1'e bile ulaşmadığına dikkat çeken Bakan Yıldırım, "Teknoloji büyük bir hızla gelişirken diğer taraftan da insanlar için büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor. Bu da bilgi ve teknoloji erişimindeki sayısal uçurumdur. Dünyada 9.5 milyon insan temel haberleşme hizmetlerinin hiçbirinden yararlanmıyor" diye konuştu. Türkiye'nin bilgi iletişim teknolojilerindeki durumunu değerlendiren Yıldırım, Türkiye'de 1998 yılında 30 bin internet kullanıcı varken 2000 yılında bu rakamın 2 milyona çıktığını bugün ise yüzde 21 oranında artarak 16 milyona ulaştığını söyledi. Yıldırım, AK Parti Hükümetinin ortaya koyduğu vizyon ile Türkiye bilgi iletişim teknolojisinde Afrika seviyesinden dünya ortalamasının üzerine çıktığını, AB ortalamasının ise yarısına yetiştiğini kaydetti.

Tüm bunların 3 yıl içinde olduğunun altını çizen Yıldırım, "4 yıl önce bu ülkede hızlı, geniş bant internet erişimi yoktu. Bugün geniş bant internet ADSL'de 2 milyon 250 bin aboneye ulaştık. 28 bin okulumuzda şuan internet bağlantısını kurmuş durumdayız. Bu yılın sonunda okullarımızın tamamında hızlı geniş bant internet erişimini sağlamış olacağız" diye konuştu. Yıldırım, bilgi toplumuna dönüşümde hedeflerinin sadece okullara internet bağlamak olmadığını e-devlet Projesi sayesinde vatandaşların devletin kapısından alacağı hizmeti vatandaşın kapısına hatta ayağına kadar götüreceklerini söyledi. Bu kapsamda çalışmalar başlattıklarını belirten Yıldırım, "2006 yılının sonunda 10 kamu kurumunda devlet hizmetleri e-devlet ile sağlanacak. 2007 yılında ise 500 binin üzerinde vatandaşımızın e-devlet kapısından hizmet alması mümkün hale gelecektir" dedi.

Bakan Yıldırım, 80 yıllık Cumhuriyet tarihinin her döneminde alfabe okur-yazarlığı seferberliği başlatıldığını ve bugün alfabe okur yazarlığının yüzde 90 seviyesine çıkartıldığını ancak dünyada bugün gelişmişlik ölçütü olarak bilgisayar okur-yazarlığı oranının dikkate alındığını belirterek şöyle konuştu:

"Yeni hedefimiz halkın bilgisayar okur-yazarlığı seviyesini yükseltmektir. Eskiden büyükler küçüklere öğretirlerdi ancak teknolojiyi daha iyi kavrayan çocuklar bilgisayarı evde anne ve babalarına öğretiyorlar. Bu nedenle önce çocuklara bilgisayar okur-yazarlığı eğitimi verdik. İlmi öğrenmek için Çin'e gitmeye gerek yok. Her şey parmağınızın ucundaki tuşa basmak kadar kolaydır. O yüzden bu proje Türkiye'nin geleceği, hepimizin geleceğidir."

"TÜRK TELEKOM'UN İNTERNET İNDİRİMLERİ DEVAM EDECEK"

Türk Telekom Genel Müdürü Doany ise tamamını Türkçe yaptığı konuşmasında geleceğe yatırım yapmanın Türk ekonomik gelişimi için çok önemli olduğunu, ancak Türkiye'deki bilgisayar sayısı ve okur-yazarlık oranın eksikliğinin en büyük engel olduğunu söyledi. Türk Telekom olarak bu konuda yatırımlarını sürdürdüklerini belirten Doany, bu kablosuz yerel kapasiteyi artırarak ADSL bağlantısını 3 milyona çıkardıklarını, gelecek yıl 5 milyona çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Doany, aynı kapsamda Türkiye'de dijital santral projesini başlattıklarını da hatırlatarak bu sayede Türkiye'deki her noktaya, her köy ve mezraya genişbant internet hizmeti sunulacağını kaydetti. Herkesin internete rahat ulaşabilmesi için internet fiyatlarında indirim yaptıklarını belirten Doany, bu indirimlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini bildirdi. "Türk Telekom Türkiye'de bilgisayar sahipliği ve okur-yazarlığını artırmaya kararlıdır" diyen Doany, Türkiye'de bilgisayar sayısının azlığının çözüm gerektiren bir sorun olduğunu bunun için her ailenin bir bilgisayar sahibi olması gerektiğini söyledi. Toplantı sonunda projeye ilişkin bilgi veren Doany, bilgisayarın sadece eğitim aracı olmadığını aynı zamanda iletişim ve eğlence aracı olduğun vurgulayan Doany, bugün başlattıkları proje sayesinde 2006 sonuna kadar 200 bin yeni bilgisayarı Türkiye'yi ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Bilgisayarların yerel üreticiler Vestel ve Casper tarafından üretileceğini anlatan Doany, 1 Ekim-31 Aralık 2006 tarihleri arasında sürecek kampanyayla her gelir grubuna yönelik tasarlanan bilgisayar ve internet kampanyasında uygun fiyatlı bilgisayarların TTNET'in geniş bant internet hizmeti ADSL ile birlikte sunulacağını bildirdi. Kampanya ile TTNet'ten 24 aylık hizmet almayı tercih eden kullanıcılar 256 kbps'den 2 Mbps'e kadar her hızdaki, tercihlere göre kotalı veya kotasız ADSL paketinden yararlanabilecekler. Kampanyada, ilk iki ay için müşterilerden herhangi bir ADSL ücreti talep edilmeyecek. Tüm bilgisayarda çocukların güvenli bilgisayar ve internet kullanımı için ebeveyn kontrol programı, antivirüs programı ve Microsoft Office öğrenci ve öğretmen sürümü bulunacak.

Kaynak: İHA

title